DTO İzmir Şubesi Ocak Ayı Meclis Toplantısı

dto-izmir-subesi-ocak-ayi-meclis-toplantisi_ab14322.jpg

İZMİR (AA) – İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Savaş Ercan, turizmi canlandırmak için tanıtım faaliyetlerine büyük önem verdiklerini belirterek, “Turizmde ülke olarak tanıtıma devam edeceğiz. Damla damla, adım adım ileri gitmek adına güvenli Türkiye ve güler yüzlü Türk insanını her yerde göstermek adına fuarlarda yerimizi alacağız, bayrağımızı dalgalandıracağız. Bayrağın oralardan eksilmesi demek bizim yenilgiyi kabul ettiğimiz anlamına geliyor. Yenilmedik, mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.

Ercan, İMEAK DTO İzmir Şubesi’nin Ocak Ayı Meclis Toplantısı’nda üyelere hitap etti, denizcilik sektörünün gündemindeki ekonomik gelişmelere değindi.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile değerlendirmelerinin ekonomiye etkisinin sınırlı kaldığını savunan Ercan, “Kredi derecelendirme kuruluşları, kredi notumuzu düşürdü ama bir yandan da borsadaki hareketler, bu kredi derecelendirme kuruluşlarının yatırımcılar tarafından ciddiye alınmadığını gösteriyor.” diye konuştu.

Turizm sektörünün 2016’yı bir önceki yıla göre sıkıntılarla geçirdiğine dikkati çeken Ercan, şunları kaydetti:

“Son yıllarda ülkemizde yaşadığımız terör olayları, komşularımızda yaşanan sıkıntılar, turizmde ciddi sıkıntılar getirdi ancak turizmde ülke olarak tanıtıma devam edeceğiz. Damla damla, adım adım ileri gitmek adına güvenli Türkiye ve güler yüzlü Türk insanını her yerde göstermek adına fuarlarda yerimizi alacağız, bayrağımızı dalgalandıracağız. Bayrağın oralardan eksilmesi demek bizim yenilgiyi kabul ettiğimiz anlamına geliyor. Yenilmedik, mücadeleye devam edeceğiz.”

– Hedef 5 bin Türk bayraklı tekne ve yat

Ercan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yabancı bayraklı tekne ve yatların Türk bayrağı almasıyla ilgili çalışmasını desteklediklerini dile getirerek, Türkiye’de yabancı bayraklı 17 bin civarındaki tekne ve yatın yaklaşık 5 bininin sahibinin Türk olduğunu ve bunların tamamının Türk bayrağı almasının hedeflendiğini aktardı.

Bölgede liman yatırımlarının sürdüğünü vurgulayan Ercan, Aliağa’nın son teknoloji liman yatırımları ile bunlarının kara ve demir yolu bağlantıları çalışmalarının yanında doğalgaz, enerji depolama yatırımlarıyla öne çıktığını, bu yüzden de özelleştirmesiyle ilgili belirsizliği süren İzmir Alsancak Limanı geleceğinin bu yıl belirlenmesi gerektiğini, Alsancak Limanı’nın özelleşmesiyle burada planlanan yatırımların hızlanacağını ifade etti.

Ercan, Alsancak Limanı’nın özelleştirilmesinin en önemli katkısının kruvaziyer turizme olacağını savunarak, “Kruvaziyerde dipleri gördük ancak bu böyle gitmeyecektir. Gelecek dönemlere hazırlanmalı, düştüğümüz yerden kalkmalıyız. Alsancak Limanı konusunda 2017 yılında ihale sürecinin tamamlanması en büyük arzumuz. ” ifadesini kullandı.

İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yalavaç da dünyanın karada gerçekleştirilen önemli denizcilik fuarlarından “Boot Düsseldorf”a katıldıklarını ve Ege kıyılarını tanıttıklarını belirtti.

Düsseldorf’taki fuar gözlemlerini meclis üyeleriyle paylaşan Yalavaç, deniz turizminin Avrupa’da da kötü durumda olduğunu belirterek, Avrupa marinalarındaki yabancı bayraklı yatların marinaları terk ettiğini söyledi. Bunun Türkiye için önemli bir fırsat olabileceğine işaret eden Yalavaç, yatlarda Türk bayrağına geçişlerle ilgili devletin ecrimisil bedellerinde ve kiralarda sağlayacağı desteğin süreci hızlandırabileceğini, bu konuda devlet, marina ve tekne sahiplerinin ortak noktada buluşması gerektiğini aktardı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum