Döviz çağrısı karşılık bulacak mı?

serbest-piyasada-doviz-fiyatlari_73.jpg

Geçtiğimiz hafta doların 5,10 seviyesine ani çıkışın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı “yastık altındaki dövizleri, altınları çıkarma” çağrısının nasıl yankı bulacağı tartışılıyor.

Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük programı Deutsche Welle Türkçe’ye değerlendiren Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erinç Yeldan’a göre, 5,08 seviyelerine kadar yükselen Dolar kurunu aşağıya çekebilmek için öncelikle dışa açık ve uluslararası makroekonomik sistem ile uyumlu bir program ortaya koymak gerekiyor.

Erdoğan’ın ‘döviz bozdurun’ çağrısının mevcut şartlarda piyasalara herhangi bir etkisinin olmayacağını dile getiren Prof. Yeldan, “Günde 4,5 trilyon dolarlık işlem hacmi olan uluslararası döviz piyasasına, hane halkının bozdurduğu dövizlerle müdahale edilebileceğini düşünmek iktisat bilimine aykırı” diyor.

Çağrıyı Fox TV Ana Habere değerlendiren Ekonomistler Platformu Başkanı Dr. Oğuz Demir de bu çağrının üçüncü kez yapıldığını ifade ederken ilk iki çağrının gözle görülür bir etki yaratmadığını belirtti. Demir, dövizdeki ani sıçramaların ardından vatandaşların kendini koruma motivasyonuyla dövize yöneldiğini ve bu noktadan sonra TL’ye kalıcı bir güven oluşmadan dönülmesinin mümkün olmayacağını ifade etti.

Konuya ilişkin bir diğer değerlendirme de Uğur Gürses’ten twitter hesabı aracılığı ile geldi. Gürses, twitter hesabından 100 günlük eylem planının kaynağı vatandaşın cebinden çıkacağını ve bunun kaynağının yastık altı döviz altının sisteme girmesi olduğunu yazdı. Gürses, asıl sorunun kaynağı çözülmedikçe bu çağrıların karşılığı olmayacağını ifade etti.

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Ulusoy da twitter hesabından yaptığı açıklamada faiz ve enflasyon düşmeden yastık altındaki döviz ve altının bozdurulmayacağını ifade etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum