Dolar , swap hamlesi sonrası sert düştü

2866002_810x458.jpg

Dolar/TL cephesindeki dalgalı seyir sürüyor. hafta sonu Merkez Bankası Başkanı olarak Naci Ağbal’ın gelmesi ve akabinde Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifasıyla başlayan hareketlilik sürüyor.

Geçen hafta 8.58’i gören ve tüm zamanların rekorunu kırarak kapatan dolar kuru, yeni haftaya ekonomi yönetimindeki değişikliklerin ardından 8.005’e kadar inerek başlamış ve bir günde yüzde 5’in üzerinde düşüş kaydetmişti. Haftanın ilk işlem gününde TL, tüm dünyada dolara karşı en çok değer kazanan para birimi olmuştu.

Dün dalgalı bir seyirle 8.39’a kadar yükselen kur, daha sonra tekrar gevşedi ve 8.20 altında kapanarak kazancının bir kısmını geri verdi.

ABD’de Biden seçilmesi ve mali teşvik paketinin geçerek parasal genişlemenin süreceği beklentisiyle doların küresel olarak değer kaybetmesi de dolar/TL’ye yararken, analistler ekonomi yönetimindeki değişiklik sonrası politika adımlarının takip edileceğini belirtiyor.

11 Kasım sabahına dolar/TL 8.1907 seviyesinden başladı. BDDK’nın swap limitlerini esnetmesiyle kur 8.08’e kadar indi.

Piyasalarda bugün cari açık verileri ve ekonomi bürokrasisinde yaşanabilecek olası değişiklikler ile politika adımları izleniyor. Dışarıda ise Lagarde’ın konuşması öne çıkacak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum