Dolar 6 , euro 7 lira üzerine çıktı

BKRUf7Q-bUqzPJX75fGnvw.jpg

Sabah serbest piyasanın açılmasıyla 5.74 seviyelerini test eden dolar, tırmanışını sürdürerek 6 lirayı aştı.

Dolar/TL, 6.25 seviyesinin üzerini görürken, euro/TL 7.1584’e kadar yükseldi. Bu seviyelerden geri gelen dolar/TL, saat 09:26’da günlük bazda yüzde 10 yükselişle 6.08, euro/TL yüzde 9 yükselişle 6.96 civarında seyrediyor.

“Onların doları varsa bizim Allahımız var.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün akşam memleketi Rize’de yaptığı kısa konuşmada ekonomi ile ilgili çeşitli kampanyalar sürdürüldüğünü söyleyerek, “Onların dolarları varsa bizim de halkımız, hakkımız, Allah’ımız var” dedi.

Erdoğan’ın bugün saat 14:00’te Bayburt Buluşması’na ve 1630’da Gümüşhane Geçişi Çevre Yolu açılış törenine katılımı sırasında yapacağı açıklamalar piyasaların takibinde olacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise saat 14:30’da Yeni Ekonomi Modeli’ni açıklayacak.

Açıklanacak olan çerçevenin ay sonunda belirlenecek OVP için sinyal niteliğinde olacağı, ekonomide büyüme ya da enflasyondan hangisine doğru yöneliş olacağını göstermesi bekleniyor.

“Panik modunun durdurulması lazım.”

Bir bankacı, “Erdoğan’ın açıklaması, diğer taraftan Japonya kaynaklı stop-loss işlemlerinin çalışması derken piyasada ciddi bir panik durumu var. Bugün Erdoğan’ın yapacağı konuşma, hemen ardından da Albayrak’ın açıklamalarını izleyeceğiz. Gelinen noktada piyasa artık ciddi aksiyon bekliyor. Şu anki düşük likidite ortamında swap piyasası 325 baz puanlık bir faiz artışı fiyatlıyor.” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Albayrak bugün kapsamlı bir ekonomik çerçeve açıklayabilir ama artık önemli olan uygulama. Ortodoks politikalara dönüş, politika faizinin yüzde 25-30 arası bir yere oturması gerek. Panik modunun durdurulması, ardından ciddi bir faiz artışı, ciddi bir ekonomik program ve bu programa bağlılık taahhüdü verilerek uygulanması, şu an lazım olan bu.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum