Demir çelik ithalatında önlem

demir-çelik.jpg

Ticaret Bakanlığınca, bazı demir-çelik ürünlerinde 200 gün süreyle geçici olarak yüzde 25 oranında ek yükümlülük uygulanmasına karar verildi.

Ticaret Bakanlığınca, bazı demir çelik ürünlerinin ithalatında geçici koruma önlemleri alındı. Ticaret Bakanlığının, “İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ”i Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Önlem, yası mamul, uzun mamul, boru ve içi boş profil, paslanmaz çelik ile demiryolu ve tramvay hattı malzemelerini kapsıyor.

Söz konusu ürünlerde, ek mali yükümlülükten muafiyet sağlamak üzere tarife kontenjanı açılmasına, Dünya Ticaret Örgütü Korunma Önlemleri Anlaşması gereğince gelişmekte olan ülkelere muafiyet tanınmasına da karar verildi.

Tebliğle açılacak tarife kontenjanları, yasası mamuller için 3 milyon 117 bin 670 ton, çubuklar, teller ve profiller için 558 bin 534 ton, boru ve içi boş profiller için 273 bin 901 ton, paslanmaz çelikler için 139 bin 934 ton ve demiryolu ve tramvay hattı malzemeleri için 27 bin 44 ton olarak belirlendi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum