Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dost ülkelerde halkına hizmet eden yöneticiler istiyoruz

cumhurbaskani-erdogan-dost-ulkelerde-halkina-hizmet-eden-yoneticiler-istiyoruz_093c0ee.jpg

KUVEYT (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabah ile katıldığı Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nın yeni terminal binasının temel atma töreninde konuştu.

Emir el Sabah’ın daveti üzerine Kuveyt’e geldiklerini anımsatan Erdoğan, “Bölgemizin istikrar abidesi Kuveyt’te olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.” dedi.

Türkiye’nin önde gelen firmalarından Limak Holding’in yapımını üstlendiği projenin temel atma törenini gerçekleştireceklerini ifade eden Erdoğan, Türkiye-Kuveyt dostluk ve kardeşliğinin yeni bir nişanesini teşkil edeceğine inandığı projenin Kuveyt’e ve bölgeye hayırlı olmasını temenni etti.

Emir el Sabah’a daveti için teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanının en kısa sürede tamamlanarak Kuveytlilere hizmet sunacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt’i her ziyaretlerinde ülkenin daha geliştiğini gördüklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hiç şüphesiz Kuveyt’in her alanda sergilediği bu ilerlemenin mimarı kıymetli kardeşim Emir hazretleri Şeyh Sabah’tır. Emir hazretlerinin örnek liderliği, Kuveyt halkı ve bölgemiz için bir şanstır. Halkının refahına, mutluluğuna, taleplerine sırtını dönerek sadece kendi çıkarlarını düşünen yöneticilerin ülkelerini ne hale soktuklarını Suriye’de gördük. Biz, dost ve kardeş ülkelerin başında halkına zulmeden değil halkına hizmet eden yöneticiler bulunsun istiyoruz. Gönül dünyamızın ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümüz ülkelerin, zalimler tarafından yıkılışına değil dirayetli ve adaletli liderler tarafından imarına şahitlik etmek istiyoruz.”

“İş birliği ve dayanışma kanallarını açık tutmalıyız”

Erdoğan, Türkiye olarak Kuveyt başta olmak üzere Körfez ülkeleriyle siyasi, ticari, diplomatik, askeri ve diğer alanlardaki ilişkileri en üst düzeyde tutmanın gayreti içinde olduklarına işaret ederek, şöyle devam etti:

“Bölgemizin huzuru ve refahı için iş birliği ve dayanışma kanallarını sürekli genişletmeli ve açık tutmalıyız. Siyasi ilişkilerimizi, ekonomik ve insani ilişkilerimizi bunlarla beraber tahkim etmedikçe amaçlarımıza ulaşamayız. Hiç şüphesiz burada karşılıklı yarar ve destek ilkelerinden hareket etmek durumundayız. Sadece kendi çıkarlarımızı düşünerek böylesine geniş ve güçlü bir zemin inşa edemeyiz, bunu başarmadan da geleceğimize güvenle bakamayız. İşte bu anlayışla Türkiye olarak Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkelerle olan ilişkilerimizin diğer boyutlarıyla birlikte ekonomik yönünü de güçlendirmeye gayret ediyoruz.”

“Siyasi ilişkiler gerçekten örnek bir seviyede”

Erdoğan, Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkelerin, Türkiye’yi iş birliği yapılacak “en önemli 5 ülkeden birisi” olarak kabul etmiş olmalarından büyük bir memnuniyet duyduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Konsey arasında imzalanacak serbest ticaret anlaşmasının hem Türkiye-Kuveyt ikili ticari ilişkilerine hem de genel olarak Körfez bölgesiyle ticarete yeni ufuklar açacağına işaret etti.

Gücünü ortak tarih, kültür ve değerlerden alan Türkiye ve Kuveyt arasındaki siyasi ilişkilerin örnek bir seviyede olduğunu belirten Erdoğan, ekonomik ve ticari ilişkilerin de siyasi ilişkilerle uyumlu şekilde geliştiğini dile getirdi.

“Müteahhitlik sektörünün iç hacmi 6,5 milyar dolara yaklaştı”

Erdoğan, Kuveyt makamlarının, Türk iş adamlarına verdiği desteği şükranla karşıladıklarını belirtti.

Kuveyt’in 2035 Kalkınma Planı çerçevesinde inşa ettiği yeni uluslararası havaalanının ihalesinin bir Türk şirketine verilmesinin Türkiye’ye duyulan güvenin tezahürü olduğunu kaydeden Erdoğan, 4,4 milyar dolar tutarındaki bu projeyle, Kuveyt’teki müteahhitlik sektörünün iç hacminin 6,5 milyar dolara yaklaştığını bildirdi.

Muhabir: Enes Kaplan, İlkay Güder

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum