Çin’de yabancı şirketlere yönelik kısıtlamalar azalacak

BN-WA403_390aS_M_20171107233929.jpg

Çin Maliye Bakanı Zhu Guangyao, yabancı şirketlerin ülke pazarındaki faaliyetlerini artırması amacıyla, ticari kısıtlamaların azaltılacağını açıkladı.

AFP’nin haberine göre Zhu, yabancı şirketlerin Çin’deki yatırım ve fonlardaki hisse payının yüzde 49’dan yüzde 51’ye yükseltileceğini belirtti. Kısıtlamaların üç aşamada kademeli olarak azaltılacağı kaydedildi.

Yabancı şirketlerin Çin bankaları ve fonlarında hisse sahibi olmasına yönelik kısıtlamaların da kaldırılacağını kaydeden Çinli bakan, kararın ABD Başkanı Donald Trump’ın Pekin ziyareti sırasında alındığını vurguladı.

“Çin ekonomisinde de dönüm noktası olacak”

ABD ve Avrupa Birliği, uzun süredir Çin’de yabancılara uygulanan kısıtlamalardan şikayetçi. ABD Başkanı Trump da, Çin ziyaretinde iki ülke arasındaki ticaret açığına değinerek, ABD şirketlerinin Çin’de karşılaştığı kısıtlamaların kaldırılmasını istemişti.

Yabancı şirketler, şu anda Çin şirketlerinde çoğunluk hissesine sahip olamıyor. Ayrıca yabancıların Çin merkezli bankalarda hisselerin yüzde 25’inden fazlasına sahip olması da yasak.

Öte yandan uzmanlar, kararın Çin ekonomisi açısından da olumlu sonuçlar doğuracağını vurguluyor. Bloomberg’e konuşan Hong Kong merkezli danışmanlık şirketi Macquarie Securities analisti Larry Hu, “Bu adım Çin ekonomisinin dünyaya açılması açısından bir dönüm noktası olacak” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum