Çelikçiler de yeni düzenlemeden şikayetçi

594_1.jpg

Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 7’sini gerçekleştiren çelik sektörünün tepe kuruluşu konumundaki Çelik Federasyonu’nun Başkanı Namık Ekinci, ihracatçıların döviz gelirlerinin yüzde 80’ini TL’ye çevirme zorunluluğu getiren son düzenlemenin, ihracat gelirinin neredeyse yüzde 90’ını döviz cinsinden hammadde tedarikine kullanan çelik sektöründe uygulanmasının “mantık dışı” olduğunu söyledi.

Ekinci, söz konusu düzenlemenin firmaların yurt dışı bankalar kaynaklı akreditif açımlarında da sıkıntılara neden olabileceğine dikkat çekti.

Resmi Gazete’de 4 Eylül’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı tebliği ile Türkiye’de yerleşik kişiler tarafından gerçekleştirilen ihracat işlemlerine ilişkin bedellerin, ithalatçının ödemesi sonrası doğrudan ve gecikmeksizin ihracata aracılık eden bankaya transfer edilmesi şartı getirildi.

Buna göre, söz konusu bedellerin yurda getirilme süresi fiili ihraç tarihinden itibaren 180 günü geçemeyecek. Söz konusu bedellerin en az yüzde 80’inin bir bankaya satılması zorunlu olacak.

“Mantıklı değil”

Düzenlemenin çelik sektörüne olası etkileri ile ilgili yaptığı açıklamada Ekinci, “Türkiye ekonomisinde sanayi üretimlerinde önemli ölçüde ithalat gereksinimi bulunmakta. Zaten ihracat yoluyla sağlanan döviz girdilerinin bir kısım tutarı ithalat harcamalarında kullanılmakta. Demir çelik sektörü özelinde baktığımız zaman, toplam gelirlerin yüzde 65-90 arası kısmı hammadde ve üretimde kullanılan diğer maddelerin ithalat ödemelerinde kullanılmakta” dedi.

“Düzenleme değiştirilmeli”

Ekinci, yeni düzenleme için “sermaye kontrolü” gibi bir tanımlama yapmanın henüz doğru olmayacağını ifade ederken; “Ancak bu ve bu tür kararların devamında nereye evrileceğine göre üzerinde düşünülmesi gereken bir husus olabilir” dedi.

Ekinci, ihracata dayalı işlerin aksaklığa uğramaması adına, düzenlemenin değiştirilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün AA’da yer alan değerlendirmesine göre, ihracatçıların düzenlemeye ilişkin taleplerinin tebliğlerle karşılanabileceğini söyledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum