CarrefourSA küçük üreticinin elinden tutmaya kararlı

sabanci-holdingden-carrefoursa-aciklamasi-63982-18122015105155.jpg

Sabancı Holding ve Carrefour iştiraki CarrefourSA, kooperatifçilerle birlikte yürüteceği “Yerli Tohum – Taze Mahsul” projesini dün (18 Temmuz) gerçekleştirdiği etkinlikle duyurdu. Küçük üreticiye can suyu olacak olan proje, kooperatif üyelerini ve çiftçileri oldukça memnun etmiş durumda. Bu konuda CarrefourSA’nın projeye başlangıç aşaması ve gelecekteki hedefleri neler diye merak ettik ve CarrefourSA Gıda Kategori Direktörü Ayşin Işıkgece’yle proje detaylarını konuştuk.

Projenin başlangıç aşamasından biraz bahsedebilir misiniz?

Bahsedeyim hemen; bizim Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’yle çalışmamız aslında eskiye dayanıyor ancak bu projeyi biraz daha evirelim, büyütelim istedik. Bu işin içine de önce yerel tohumu koyalım dedik. Çünkü tüketicilerin artık böyle bir isteği var. Çocukluklarından kalma tatları arıyor artık tüketiciler. Bununla birlikte hem tüketiciyi hem de çiftçimizi eğitelim istedik. Bilindiği üzere eğitimin sonu yok. Tüketiciyi ne kadar çok eğitirseniz, ne kadar çok bilinçlendirirseniz küçük üreticiyi o kadar değerli hale getirmiş oluyorsunuz. Ve daha çok kooperatifler marifetiyle küçük üreticinin elinden tutalım. Büyük üretici bir şekilde pazar buluyor ancak küçük üretici bulamıyor. Dolayısıyla dedik ki, CarrefourSA garantisi altında bütün ürünlerin sözünü verelim, çiftçilerimize de tohumu vererek, onları eğiterek, ellerindeki bütün malları alarak 630 mağazamızda tüketicilerle buluşturalım. Hatta bununla da kalmayalım ve yurt dışındaki noktalara da açılalım. Çünkü 30 ülkede varız ve zaten Türkiye özel bir ihracat ülkesi, böylece Türkiye’ye de destek olalım ve ilave ekonomi yaratarak kırsal kalkınmaya desteğimiz olsun istedik. Dolayısıyla dediğim gibi işin kooperatifçilerle birlikte hareket etme kısmı eski ancak onu da oldukça büyütmek istiyoruz. Ancak tabi yerli tohum kısmı yeni, eğitim kısmı yeni ve ihracat kısmı yeni.

 

Proje hangi bölgelerde aktif olarak ilerliyor şu an, sadece Yolören Köyü’mü?

Projenin aynısı Kumluca bölgesinde de yer alıyor. Kumluca bilindiği üzere çok büyük bir bölge, özellikle kış aylarında aktif oluyor. Orada da bu projemize devam edeceğiz ve toplamda 25 adet kooperatifle çalışıyoruz, bu rakamı da 50’ye çıkaracağız.

Sadece gıda konusu üzerinden ilerliyoruz konuşmamıza ancak turşudan salçaya, zeytinden bakliyata kadar birçok konuda çalışma yürüten kooperatifler var. CarrefourSA’nın gelecekteki hedefinde farklı alanlarla ilgili çalışma düşüncesi var mı?

Var tabi ki. Mesela bakliyatta da Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’yle kol kola girdik. Onun için de yakın zamanda bir basın toplantısı yapacağız ve duyurusunu gerçekleştireceğiz zaten. Buna benzer bir projeyle yürüyoruz orada da. Biz üreticiyi tuttuğumuz ve üreticiden tüketiciye giden yolu kısaltan her projeye destek vermeye hazırız. Bununla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Gücümüzün yettiği ölçüde şu an için önümüzde sınır yok diyebilirim.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum