“Bu düzenleme ile bankalar emlakçıya döner”

chp-faik-oztrak.jpg

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, bankacılık mevzuatında yapılan batık krediler nedeniyle devralınan gayrimenkullerin öz sermayede gösterilebileceğine yönelik düzenleme konusunda uyarıda bulundu.

Bankacılık mevzuatında yapılan son düzenlemeyle, bankaların batık krediler nedeniyle devraldığı gayrimenkulleri öz sermayesinde gösterebileceğini belirten CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, “Bankacılar bu düzenlemeyle emlakçıya döner” uyarısı yaptı.

Düzenlemeyle bankaların sermaye yeterlilik oranının olduğundan daha iyi görüneceğini ancak bankaların elinde kalan gayrimenkul stoklarının şişmesinin de önünün açılacağını kaydeden Öztrak, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye “Geçtiğimiz yıl yapılan düzenlemeyle banka gayrimenkullerinin elde tutulma süresi 3 yıl olarak kısaltılmışken; bir yıl aranın ardından bu kuraldan neden tamamen vazgeçilmiştir? diye sordu.

“Taviz vermenin bedelleri daha önce görüldü”

Öztrak, daha önceki uygulamada bankalar alacakları karşılığı edindiği gayrimenkulleri 5 yıl içerisinde elden çıkarmak, çıkaramadığı gayrimenkulleri ise net defter değeri üzerinden öz kaynaklarından indirmek zorundayken, bu sürenin 22 Haziran 2016 tarihinde yapılan düzenlemeyle 3 yıla indirildiğini hatırlattı. Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Bir diğer ifadeyle geçtiğimiz yıl banka gayrimenkullerinin elde tutulma süresi kısaltılmış ve yürürlükteki kural daha da sıkılaştırılmıştır. Ancak 11 Temmuz 2017’de yapılan düzenlemeyle bu kural tamamen kaldırılmış, bankaların alacakları karşılığında ellerine geçen gayrimenkullerinin özkaynak olarak muhasebeleştirilmesinin önü açılmıştır. Düzenleyici çerçeveyi gevşeten bu değişiklik sonucunda banka sermaye yeterlilik oranları daha iyi görünecektir. Ancak bu düzenleme bankaların likidite riskini artıracak, aktifleri ve pasifleri arasındaki vade yapısını daha da bozacaktır.

1997 yılında Asya’daki, 2001 yılında Türkiye’deki kriz bankaları düzenleyici- denetleyici çerçevede taviz vererek ekonomi yönetmenin ne büyük ve ağır bedeller yaratacağını göstermiştir. Özellikle 1997 Asya krizinin ardından bankalar batık krediler nedeniyle adeta emlakçı haline dönüşmüş ve ellerindeki ciddi gayrimenkul stokları bankacılıktaki sistemik krizi önemli ölçüde büyütmüştür.”

Başbakan Yardımcısı Canikli’ye sordu

CHP Tekirdağ Milletvekili Öztrak, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye şu soruları yöneltti: “Geçtiğimiz yıl yapılan düzenlemeyle banka gayrimenkullerinin elde tutulma süresi 3 yıl olarak kısaltılmışken; bir yıl aranın ardından bu kuraldan neden tamamen vazgeçilmiştir? Bankacılık gibi güvene dayalı bir sektörde düzenleyici kuralların gevşetilmesi normal midir? Mevcut ekonomik konjonktür böyle bir gevşemeye izin vermekte midir? Kamu ve özel bankalarının tahsil edilemeyen alacakları nedeniyle ellerinde biriken gayrimenkul stoku bankalar ve yıllar itibariyle ne kadardır? Kamu bankalarının sorunlu kredileri yıllar ve bankalar itibariyle ne kadardır? BDDK’nın son düzenlemesi kamu bankalarının sermaye yeterlilik oranlarını, banka bazında ne kadar etkileyecektir?”

Kaynak: Dünya

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum