“Böyle bir sistem, üreteni iflasa götürür”

tarim-arazi-e1512846222719.jpg

Son dönemlerde özellikle tarım üreticisinin enflasyon artışını nihai ürünlere yansıtması, vatan haini eleştirilerini yapılmasına sebep oluyor. Ancak başta doğalgaz, elektrik ve diğer ürünlerde neredeyse her ay zam yapılması, üreticinin elini kolunu bağlıyor. Zam yapmak istediğinde ise stokçu olarak hükümetin hedefine giriyor.

Dünya Gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, tarım üreticisinin maliyetleri ve enerji fiyatlarında yaşanan artıştan dolayı fiyatlarda değişimle ilgili köşesinde yazdığı yazıda:

“Türkiye, birçok alanda ithalata bağımlı hale geldi. Özellikle tarımsal üretim girdilerinde bu dışa bağımlılık çok daha yüksek oranlarda.

Çiftçinin üretim yapmak için kullandığı girdilerin çok büyük bölümü ithal. Son aylarda dövizdeki artışa bağlı olarak bütün girdilerin fiyatı arttı. Bazı girdilerdeki fiyat artışı yüzde 50, bazıları yüzde 100’ün üzerinde. Dışa bağımlılık oranına göre fiyat artıyor.

Girdilerdeki zamlar üretim maliyetini artırıyor. Çiftçi veya onun ürününü alıp işleyen sanayici artan fiyatları ürüne yansıtmak zorunda. Bunu yapamazsa zarar eder ve üretimi sürdüremez. İflas eder.

Fakat bugünlerde öyle bir noktaya gelindi ki, girdi fiyatlarının artması doğal karşılanırken veya bu artış ile ilgili kimse sorumluluk almazken, ürün fiyatına zam yapmak “vatan hainliği” olarak nitelendiriliyor. Üstelik devlet kurumları elektrik, doğalgaz ve diğer ürünlere her ay zam yapıyor. Doğalgazı, elektriği zamlı kullanan üretici bunu ürettiği ürüne yansıtınca “vatan haini” oluyor. Böyle bir sistem, üreteni iflasa götürür. Nitekim son dönemde iflaslar arttı.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum