Botanik EXPO için Hatay’a 300 milyon liralık yatırım

botanik-expo-icin-hataya-300-milyon-liralik-yatirim_d5d219c.jpg

Ramazan ÇELİK / HATAY, (DHA) – ANTALYA’nın ardından Botanik EXPO’yu Türkiye’ye getiren ikinci şehir olan Hatay’da 300 milyon liralık yatırım yapılacak.
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından adaylık süreci geçen yıl Haziran’da başlatılan ve Ocak ayında Almanya’da yapılan tanıtımlarla devam eden Botanik EXPO’yu Hatay’a getirme çalışmaları sonuçlandı. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Lütfü Savaş’ın Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği’ne (AIPH) yaptığı son sunum ardından nihai karar verildi. Biri Avustralya ve diğeri Çin’den olmak üzere iki ülkenin şehirleriyle yarışan Hatay, B1 kategorisi olarak adlandırılan Botanik Expo’sunu 2021 yılında düzenlemeye hak kazandı.
8 BİN 500 YILLIK TARİH 
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, Hatay’ın 8 bin 500 yıllık tarihinde dünyada yaşayan 23 medeniyetin 13’üne ev sahipliği yaptığını, 3 semavi dinin yıllarca sevgi, barış ve kardeşçe bu topraklarda yaşadığını, o tarihten günümüze kadar geçen binlerce yıl sonra medeniyetlerin buluşma noktası olan Hatay’ın bu kez Expo ile uluslararası arenada kendine yeniden yer bulacağını söyledi. Başkan Lütfü Savaş, Hatay’a 300 milyon TL’lik bir yatırım kazandırması beklenen fuarla ilgili ilk olarak turizm, ticaret, çevre, gıda güvenliği ve sanayi gibi alanlarda önemli yatırımların planlandığını belirtti.
Fuar için uygun görünen yerler Expo yetkililerine de gösterildikten sonra gerekli çalışmalar başlayacak ve 2021’de Hatay’da 300 dönümlük Botanik bahçesinde 6 ay boyunca katılacak tüm ülkelerin bahçeleri sergilenecek. Hatay’a beklenen ziyaretçi sayısının ise 2.5 milyon kişi olması bekleniyor.

FOTOĞRAFLI
 

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum