Bitcoin’e “balon” diyen yatırımcı sanal para işine giriyor

mark-cuban.jpg

Son dönemdeki sanal para çılgınlığının bir balon olduğunu savunan ABD`li iş adamı Mark Cuban, blockchain teknolojisine yatırım yapacak.

Bugüne kadar sanal paralara temkinli yaklaşmayı tercih eden ABD’li yatırımcı Mark Cuban, dijital para birimleri kayıtlarını birbirine kriptografik elementlerle bağlayan blockchain (Blok zinciri) teknolojisine yatırım yapma kararı aldı.

NBA takımlarından Dallas Mavericks’in sahibi Cuban, Bloomberg’e verdiği  röportajda blockhaine 20 milyon dolarlık sermaye koymayı planlayan fon 1confirmation’a yatırım yapacak.

“Blockchanin’e her zaman harika uygulamaları inşa edebileceğimiz bir platform olarak baktım” diyen Cuban,  haziranda yaptığı bir açıklamada en yaygın sanal para Bitcoin’in hem gelişen bir teknoloji hem de  bir balon olduğunu söylemişti.

Cuban ayrıca, kendi portföy şirketi Unikrn’un satacağı kripto para birimlerine de yatırımyapacağını açıkladı:

“Bitocin ya da herhangi bir kripto para için yapısal bir değer belirlemek çok zor. Eğer herkes akrabalarına ve çalışma arkadaşlarına sanal para satın almaları gerektiğini söylerse, belirli paramiktarına rağmen, fiyatlar belirlenemeyecek şekilde yükselir. Bir gün alıcıların sayısı azalırsa, insanların Bitcoin’ini bin dolar altına bile sattığını görebiliriz. Ancak bunların hiçbirinin blockchain kuran uygulamalarla alakası yok. Asıl soru, bu konuda büyük şirketlerin kurulup, finanse edilip edilmeyeceği. Bence bu sorunun cevabı ‘Evet'”

Eskiden Coinbase’in çalışanlarından, şimdiyse Runa Capital Müdürü olan Nick Tomaino’nun kurduğu  1confirmation, blockchain geliştirici projelere kaynak sağlamayı hedefliyor. Şirket, yeni kurulan firmalara 100 bin ila 500 bin dolar finansal destek sağlayacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum