BES'e otomatik katılanların tercihi 'faizsiz fonlar' oldu

bese-otomatik-katilanlarin-tercihi-faizsiz-fonlar-oldu_d4b96d8.jpg

İSTANBUL(AA) – Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve faizsiz fonlara ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, otomatik katılım sisteminin devreye girmesinin faizsiz fonlara ilgiyi “muazzam” şekilde ortaya çıkardığını ifade etti.

Otomatik katılım fonları dahil sektörün fon büyüklüğünün mayıs ortası itibarıyla 68 milyar lira civarında olduğunu, bu fonların yaklaşık 4 milyar lirasının faizsiz fonlardan oluştuğunu bildiren Utku, faizsiz fonların pazar payının yaklaşık yüzde 6 seviyesinde bulunduğunu, BES’in faizsiz fonlarla 2010’da tanıştığı düşünüldüğünde bu payın öneminin daha belirgin olacağını söyledi.

Katılımcıların yüzde 66’sı faizsiz fonları seçiyor

Bu yıl başlayan otomatik katılım sistemi özelinde bakıldığında, faizsiz fonların payının yüzde 58 seviyesinde olduğunu belirten Utku, şunları kaydetti:

“375 milyon lira civarındaki toplam sektör fon büyüklüğünün 215 milyon lirasının bu fonlarda olduğu görülmektedir. Otomatik katılım sistemindeki katılımcı sayısı bakımından baktığımızda ise sistemde toplamda 2,8 milyon kişi yer alırken, bu kişilerin 1,8 milyonunun, yani yaklaşık yüzde 66’sının faizsiz fonları seçtiğini görüyoruz. Bu anlamda faizsiz fonların mevcut olduğu dönemde geliştirilen otomatik katılım sistemindeki faizsiz fonlara talep, hem faizsiz fonlar özelinde hem faizsiz finansal sistem açısından umut vericidir. Bu rakamlar, faizsiz fonlara talebi ve ihtiyacı göstermekte olup önümüzdeki dönemde toplam sektör içerisindeki payının kademeli şekilde artacağını da göstermesi bakımından sevindirici.”

“Faizsiz fon büyüklüğü 5 milyar TL’yi yakalayabilir”

Melikşah Utku, emeklilik dönemleri için faiz içermeyecek birikim isteyen herkesin emeklilik yatırım fonları aracılığıyla faizsiz getiri elde edeceğini, faize duyarlıların da sisteme katılmasının ülkenin mali penetrasyonunun artması anlamında güzel bir gelişme olduğunu söyledi.

Utku, “Faizsiz fonlardaki bu trend ve otomatik katılım sistemindeki sevindirici talep, bu fonların pazar payının önümüzdeki dönemlerde artacağına işaret. Özellikle faizsiz fonların çeşitlenmesi ile önümüzdeki dönemde pazar payının hızla artacağını düşünüyorum.” dedi.

Kısa vadede, yıl sonuna doğru faizsiz fon büyüklüğünün 5 milyar lirayı yakalayabileceğini belirten Utku, orta ve uzun vadede ise fon büyüklüğü ve pazar payının çok daha yukarı seviyelere geleceğini bildirdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum