“Benim şampiyonum TL”

zince.jpg

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, “Türkiye genelinde dövize olan talebi azaltmak gerekir. Dövizle ne tasarruf yapın, ne de borçlanın. Benim şampiyonum TL’’ dedi.

Antalya Genç İş Adamları Derneği’nin (ANTGİAD) olağan genişletilmiş üye toplantısına katılan İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, döviz kurlarındaki dalgalanmayı soran genç iş insanlarına, bir vatandaş olarak enflasyondaki yükselişten de dövizdeki yükselişten de rahatsız olduğunu belirtti. “Türkiye’nin finansal geleceği ve gerçekleri” konulu konferansta konuşan Özince, “Ayağınızı yorganınıza göre uzatın. Dövizle ne tasarruf yapın ne de borçlanın” uyarısında bulundu.

“Benim önerim Türk lirasıdır” diyen Ersin Özince, “TL’den şaşmayın. Dövizin, gayrimenkulün, çeşitli tüketim gereçlerinin fiyatlarının artmasından ben de vatandaş olarak son derece rahatsızım. Kur artışlarından çok, beni enflasyon artışı endişelendiriyor. Dövizin artmasından da bir vatandaş olarak rahatsızım. Çok fazla heyecan ve tempo da sıkıntı yaratabilir” açıklamasını yaptı.

“Mağdur edebiyatını doğru bulmuyorum”

Türk bankacılık sektörüne ilişkin soruları da cevaplandıran Özince, 2001 krizinden sonra yapılan düzenlemelere dikkat çekerek şöyle devam etti: “Dünyada o kadar büyük siyasi ve ekonomik dalgalanmalar oluyor ki bunlardan da etkilenmemek mümkün değil. Faiz yüzde 20’ye geldiyse finansal planlama yapıp almayacaksın. Bu tercih meselesi. Bu konuda mağdur edebiyatını doğru bulmuyorum.”

Bankacılık sektörüne ilişkin kâr-kredi eleştirilerine de cevap veren Özince, “Türkiye’de problem şu. Hem bankacılık sektörü henüz küçük, hem reel sektörün sermayesi… Bankacılık sektörü küçük diyorum, çnkü mevduat yani kaynak kıt. O zamanda bankalar yurtdışından borçlanıyor. Sermaye piyasalarımızda küçük. Piyasanın çalışması için bankacılık sektörüne ve sermaye piyasasına ihtiyaç var. Türkiye’nin mali kapasitesi yetersiz, ağlamanın anlamı yok” dedi.

Türkiye’de 2 aylık mevduatla, 7 yıllık konut kredisi verilemeyeceğini, aksi takdirde krizlerin yaşanabileceğini anlatan Özince, turizm ya da taahhüt gibi alanlarda ihtisas bankalarının gelişmesi gerektiğini kaydetti.

Dünya

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum