Bayram ve şarbon tedirginliği kırmızı et satışlarını olumsuz etkiledi

kurbanlik-hayvanlardan-suphe-duyarsaniz-2_8151_o.jpg

Kurban Bayramı ile birlikte bazı hayvanlarda şarbon vakasına rastlanması tüketiciyi tedirgin etti. Kırmızı et satışlarının yavaşladığını belirtilirken, şarbon vakasıyla karşılaşılmasının en büyük nedeninin uygunsuz ve denetimsiz hayvan kesimleri olduğunu belirtti.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, kurban bayramı sonrası kapasite kullanımlarının yüzde 10’lara kadar düşebildiğini dile getirdi. Şarbon vakalarının gündemde olması nedeniyle kırmızı et satışlarının bir miktar daha olumsuz etkilendiğini anlatan Yalçındağ, her yıl kurban bayramında şarbon vakalarının yaşandığını kaydetti. Riskin kontrolsüz ve uygunsuz kesimlerden kaynaklandığını ifade eden Yalçındağ, kasap ve marketlerde satılan etlerin gönül rahatlığıyla tüketilebileceğini belirtti. Yalçındağ, buralardaki etlerin veteriner kontrollerinden geçtiğini, satış noktalarının ise her ay düzenli olarak denetlendiğini kaydetti.

Şarbon vakasının ithal edilen hayvanlarda görüldüğü yönündeki iddiasına da değinen Yalçındağ: “Bu hastalığın kuluçka süresi belli. Hastalıktan sonra hayvanın yaşama süresi de belli. Bize canlı hayvan Urugay, Brezilya gibi ülkelerden geliyor. Oradan buraya kaç günde geldiğine bakmak lazım. Şarbon aşısını bu topraklarda 50 yıl önce Veteriner Hekimi Tuğgeneral Ord. Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün geliştirdi. Şarbon o zaman da vardı.” şeklinde konuştu.

Şarbonun ihbarı zorunlu hastalık olduğunu söyleyen Yalçındağ, hastalığın görüldüğü alana yasal süre bitene kadar hayvan giriş çıkışı yapılmadığını belirtti. Yalçındağ, hastalıklı bölgede 5 yıl boyunca aşılama ve ilaçlama yapıldığını da vurguladı. Yalçındağ, beyaz ette ise normal satış sürecinin devam ettiğini dile getirdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum