Batı Akdeniz’de ihracat rekoru hedefleniyor

ihracaat-2.jpg

BAİB verilerine göre yılın ilk yarısında Antalya, Burdur ve Isparta illerinin ihracatı yüzde 20,7 arttı. Bölgenin hedefi ihracat rekorunun kırıldığı 2014 yılı rakamlarını geçmek.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) verilerine göre Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan bölgede ihracat yılın ilk 6 ayında yüzde 20,76 artışla 845 milyon 710 bin 627 dolara ulaştı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, artış oranının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Satıcı, “Bölgemizden sadece haziran ayında gerçekleşen ihracat yüzde 17,09 artış ile 157 milyon 768 bin 710 dolar oldu. Yılın ilk yarısında gerçekleşen ihracat rakamlarına ve sektörlerin performansına bakıldığında Batı Akdeniz’den yıl sonunda 1,6 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleşmesi bekleniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bölgede 1,6 milyar dolarla en fazla ihracatın 2014 yılında yapıldığını hatırlatan Satıcı, o yıl ilk yarıda 817 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini, 845,7 milyon dolarla bu yıl 2014’e kıyasla daha iyi bir performans sergilendiğini vurguladı.

Listenin ilk sırasında Çin var

Yılın ilk yarısında en fazla ihracatı maden sektörünün yaptığını belirten Satıcı, şunları kaydetti:

“Maden sektörünün ihracat artışı yüzde 38,99’a yükseldi. Bu dönemde yaş meyve sebze sektörü de çeyrek milyar dolara yakın ihracat rakamı ile bölge çiftçisinin destekçisi oldu.”

Satıcı, yılın 6 aylık döneminde Batı Akdeniz’den 141 ülkeye ihracat gerçekleşirken, listenin ilk sırasında 140 milyon dolar ile Çin’in yer aldığını bildirdi.

Çin’e yapılan ihracatta yüzde 55,13 artış yaşandığını kaydeden Satıcı, şu bilgileri verdi:

“Romanya ve Kazakistan’a gerçekleşen ihracatta da ciddi oranda artış sağlandı. Öte yandan bu dönemde Özbekistan’a gerçekleşen ihracat yüzde 290 arttı. Geçen yılın aynı döneminde 6,7 milyon dolarlık ihracatın gerçekleştiği Özbekistan’a bu yılın aynı döneminde gerçekleşen ihracat 26,4 milyon dolara yükseldi. BAİB olarak yılın ilk 6 ayında yakaladığımız ihracat artışını, yılın ikinci yarısına aktarmayı ve yıl sonunda 1,6 milyar dolar rakamını aşmayı hedefliyoruz.”

Kaynak: AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum