Başbakan Yıldırım 10. Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı’nda konuştu

basbakan-yildirim-ogrencilerin-kaderini-tek-sinava-baglamak-istemiyoruz_201a5b8.jpg

Başbakan Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda düzenlenecek “10. Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı”nda konuştu.

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasından satır başları:

Siber saldırıların ülkelerin ekonomilerine yıkıcı etkileri var.

Amerika 2009’da Siber Savaş Komutanlığı kurdu. İngiltere siber eğitimler vermeye başladı. Daha sonra Çin, Rusya, Kuzey Kore, İsrail, İran gibi ülkeler de güçlerini oluşturdular. Siber saldırıların ülke ekonomilerinde ciddi yıkıcı etkileri var. 2012’de İngiltere’nin yaşadığı siber saldırının ülke ekonomisine verdiği zarar 22 milyar paund olarak hesaplanmış.

Şu anda siber saldırı ile bağlantılı 5 milyar makine var. 2020 yılında bu sayı 20 milyarı aşacak.

Türkiye olarak haberleşmeye yapılan alt yapı yatırımları ile çok hızlı bir dönüşüm sağladık.Bilgi toplumu demek internet erişimi demek. Bilgi toplumu oldu Türkiye. Ortalama 65’in üzerine çıktı, neredeyse gelişmiş ülkelerinde düzeyine geldi.

4.5G hizmetini başlattık. 60 milyon aboneye ulaşmış durumdayız.

Siber güvenliğin ilk halkasında insan var. Teknolojiyi hayatın merkezine alan insanı yani kullanıcıyı bilinçlendirmek ilk adım.

Siber güvenlik uzman eksikliği kurumsal güvenliği de yakından ilgilendiriyor. Gelecek 5 yıl içinde dünyada 1.5 milyon siber güvenlik uzmanı ihtiyacı olacak. Bu hesabı az önce de söyledim, Türkiye’ye uyarladığımızda 30 bin en az siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız var. Gençlerimiz iş diyor. İş önümüzde. Gençlerin bu alana daha faza yönelmesini istiyoruz.

Milli ve yerli yazılım, donanımda işin aklı sizde değilse o iş sizin değil.Uzaya uydu gönderiyorsunuz ama asıl onun içindeki yazılımdır.

İkinci unsur düzenleme. Bunun yasal dayanağı, alt yapısı olacak. Bunun da adımlarını geçtiğimiz yıl attık. Bu işin sahibini, sorumlusunu da Ulaştırma Bakanlığı olarak belirledik.

Üçüncüsü buraya yönelik teknolojiye yoğunlaşmamız gerekiyor. Milli yazılım. Milli donanım. Eğer işin aklı sizde değilse o iş sizin değildir.

En temel hedefimiz siber güvenliği milli güvenliğe entegre etmek. Saldırıları yapılmadan önce bertaraf etmek.

Siber güvenliği en etkin şekilde sağlamak ve dışa bağımlılığı en aza indirmek için milli ürünler. Ulak projesi şimdi bitmiş, test edilir hale gelmiş. O küçük bir adım ama bir örnek. Kendi aklımızın içinde olduğu ürünlere daha çok para ve zaman ayırmamız lazım. Yerli yazılım programlarının inşa edilmesine azami önem vermemiz lazım. İyi kod yazan yazılım mühendislerimiz var ancak yerli platformlarda yazılan yazılımlara ihtiyaç var.

Kendi aklımızla, teknolojimizle daha çok çalışacağız. Fuzuli işlerle birbirimizi tüketmeyeceğiz.Başkalarının teknolojileri ile çalışırsak onlara bağımlı ve sesimiz kısık olarak yaşamaya devam ederiz.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum