Bali: Artık söylem değil, eylem zamanı

1074164_620x410.jpg

Türk Lirasının ciddi spekülatif ataklarla karşı karşıya olduğunu dile getiren İş Bankası Genel Müdürü Bali, “Şu an artık söylem değil, eylem zamanı. Faiz konusunda artık iktisat biliminin kuralları uygulanmalı.” şeklinde konuştu.

TL’deki değer kaybına ilişkin değerlendirmelerde bulunan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Faiz konusunda artık iktisat biliminin kuralları uygulanmalı.” şeklinde vurguladı.

Bali, Bloomberg HT-Habertürk ortak yayınınındaki konuşmasında, “Yaşadıklarımız hiçbir ekonomik teoriye uymuyor. Ciddi spekülatif ataklarla karşı karşıyayız. Bütçe açığının GSYH’ye oranı Türkiye’de şu an yüzde 2’yi biraz aşacak. Bu oran yıllarca yüzde 1.1 – 1.3 bandındaydı. Bunu AB ile, diğerleriyle kıyaslayın, harcamalarda bir miktar genişlemeye rağmen önemli bir mali disiplin göstergesidir. İkinci unsur kamu borç stokunun GSYH’ye oranı. Bu yüzde 28’lerdeydi, şimdi yüzde 30’lara gelmiş olabilir. Ama AB ile kıyaslayınca bunun 3 katı oranlara giden ülkeler var.” ifadelerini kullnadı.

“Üstesinden geliriz”

Finans piyasalarındaki çalkantıya rağmen bankalarda hiçbir ciddi sorunun gözükmediğinin altını çizen Bali, “Bankacılık sisteminde açık pozisyon yok. Her durumda almamız gereken ekonomik önlemler var, aksiyonlarımızı çabuk göstermeliyiz. Kriz yönetme tecrübesi olan bir ülkeyiz, iyi bir koordinasyonla üstesinden geliriz. Şu an artık söylem değil, eylem zamanı. Faiz konusunda artık iktisat biliminin kuralları uygulanmalı. Gerektiği yerde her enstrüman kullanılmalıdır.” dedi.

“Bilançomuzu iyi yöneterek üstesinden geleceğiz”
Bali, “Son hafta içerisinde bankamızdan mevduat çıkışı söz konusu değil. Döviz alım satımlarında da bizim hesaplarımızda çok özel bir durum yok.” dedi ve

“Kur seviyeleri buradan belli bir istikrara doğru gelişmezse, kredi artışı yapmamız pek mümkün olmaz.” dedi ve ekledi: “Sermaye artışı öngörmüyoruz. Karlılıklarımızı, bilançomuzu iyi yöneterek bunun üstesinden geleceğiz.” şeklinde sözlerini noktaladı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum