Bakan Tüfenkci: “AB ’ye üyelik süreci iki tarafı da yoran nişanlılığa benziyor”

bakan-tufenkci-ab-ye-uyelik-sureci-iki-tarafi-da-yoran-nisanliliga-benziyor_aa2750c.jpg

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bakanlık Toplantı Salonu’nda, Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Christoph Leitl ve beraberindeki heyeti kabul etti. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu süreç iki tarafı da yoran uzun süreli bir nişanlılığa benziyor. AB artık Türkiye’yi nerede görmek istediği konusunda bir karar vermeli” ifadelerini kullandı.

Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nin, Avrupa odalarının kapasite artırımına destek olmak ve üyelerine daha iyi hizmet sunmak çalışmalar yürüttüğüne değinen Bakan Tüfenkci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin de Türkiye’nin refahını artırmak için benzer çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Türkiye’nin 2023 hedeflerine kamu ve özel sektörün güçlü iş birliğiyle ulaşılabileceğine işaret eden Bakan Tüfenkci şöyle konuştu:

“Ülkemiz, siyasi istikrarla ekonomide de başarılı bir dönemi devam ettirmektedir. Özelleştirme ve yabancı sermaye girişlerinde ciddi artışlar kaydedilmiş, kamu borç stokunun milli gelire oranında ve bütçe açıklarının indirilmesinde olumlu gelişmeler sağlanmıştır. Bugün, Türkiye ekonomisi, dünyanın sayılı ekonomileri arasında yer alıyorsa bunun en önemli nedeni özel sektörün yatırım, üretim ve ihracattaki etkinliğidir, yaptığı açılımlardır. Reel sektörle hükümetimiz arasında iyi ilişkiler tesis edilmiştir. Bu konuda en büyük desteği reel sektörün üst kuruluşu olan TOBB sağlamaktadır.”

“AB artık karar vermeli”

Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine ilişkin müzakerelerinin hala devam etmekte olduğunu hatırlatan Bakan Tüfenkci, “Bu süreç iki tarafı da yoran uzun süreli bir nişanlılığa benziyor. AB artık Türkiye’yi nerede görmek istediği konusunda bir karar vermeli” şeklinde konuştu.

Mevcut vize uygulamasının özellikle iş dünyasını olumsuz etkilediğinin altını çizen Bakan Tüfenkci, malları Birlik içinde serbest dolaşımda olan Türk işadamlarının kendilerinin bu hakka sahip olmamalarının adil ticareti engellediğini belirtti. Bu durumun, haksız rekabete yol açtığını belirten Bakan Tüfenkci, Türk iş adamlarının mevcut işlerini yürütmekte zorluk yaşadığını belirtti, ticaretin önündeki bu engelin kaldırılması gerektiğini vurguladı. Tüfenkci, Türkiye’deki yabancı yatırımlarda en büyük payı AB üyesi ülkelerin oluşturduğunu belirterek, bu noktada Gümrük Birliğinin güncellenmesi çalışmalarına vakit kaybetmeksizin başlanması ve teknik yönü ağır basan bu konunun siyasi malzeme unsuru yapılmamasının büyük önem taşıdığını ifade etti.

“Türkiye’nin büyüme verileri etkileyici”

Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Leitl ise Türkiye’nin son zamanlarda kalkınmaya ilişkin verilerinin çok iyi olduğunu belirterek, şu sözleri ifade etti:

“Son büyüme rakamlarına bakıldığında Türkiye’nin, Çin ve Hindistan’ı geride bırakarak dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin hedeflerinden birisi de dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almak. Bu iddialı görülebilir ancak kuşkusuz gerçekleştirilebilecek bir hedef. EUROCHAMBRES Başkan Vekili Rifat Hisarcıklıoğlu’na ilişkilerin geliştirilmesine sağladığı fayda, sempati ve farkındalık yaratılmasına katkıları için özellikle teşekkür ediyorum.”

Gümrük Birliğinin güncellenmesi konusunu kendilerinin de arzuladığının altını çizen Leitl, “Bu iki tarafın da kazanacağı bir çözüm olacaktır. Türkiye gibi mükemmel bir ülkeyle ekonomik bağlarımızın artmasını istiyoruz.” dedi. Toplantıya, TOBB Başkanı ve Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkan Vekili Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum