Bakan Pekcan, Alman yatırımların zıplamasını bekliyor

2167465_720x360.jpg

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gelecek dönemde Almanya’nın Türkiye’deki yatırımlarının artarak devam edeceğine inandığını belirterek, “Önümüzdeki yıllarda daha çok Alman firmanın ülkemize yatırım yapmasını bekliyoruz.” dedi. Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) 1. Dönem Toplantısı JW Marriott Otel’de gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Almanya’nın siyasi ve ekonomik açıdan Türkiye’nin en önemli ortaklarından olduğunu söyledi.

Gelecek dönemde ikili ticari ve ekonomik iş birliğinin yeni bir ivme kazanacağına inandığını dile getiren Pekcan, Altmaier ve heyetinde de aynı isteği gördüğünü ifade etti.

Pekcan, Almanya’nın, Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülke olduğuna dikkati çekerek, ithalatta da ikinci sırada yer aldığını kaydetti. İki ülke arasında toplam 36 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğuna işaret eden Pekcan, ayrıca 7 binden fazla Alman firmanın Türkiye’de yatırımları olduğunu, Alman yatırımlarının tutarının 9,3 milyar doları bulduğunu vurguladı.

Almanya’nın son 10 yılda toplam 1,2 trilyon dolarlık doğrudan yatırım yaptığını anlatan Pekcan, “Bundan böyle Almanya’nın Türkiye’deki yatırımlarının artarak devam edeceğine inanıyorum. Önümüzdeki yıllarda daha çok Alman firmanın ülkemize yatırım yapmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum