Bakan Elvan: “Net ilave istihdam 1 milyon 357 bin oldu”

bakan-elvan-2018-ocak-ayinda-net-ilave-istihdam-1-milyon-357-bin-oldu_a1e7ce5.jpg

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, işsizlik rakamlarını değerlendirerek, “İşsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,2 puan azalmıştır. 2017 yılının ikinci yarısından itibaren önceki yılın aynı dönemlerine göre sağlanan 1 milyonun üzerinde net istihdam artışları 2018 yılında da devam etmiştir. Ocak 2018 döneminde net ilave istihdam 1 milyon 357 bin kişi olmuştur” dedi.

Bakan Elvan, yazılı açıklama yaparak işsizlik rakamlarını değerlendirdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun iş gücü istatistiklerine göre işsizlik oranının bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,2 puan azaldığını kaydeden Elvan, oranın yüzde 10,8 olarak gerçekleştiğini vurguladı. Mevsimsel düzeltilmiş verilere göre işsizlik oranının son 2 aydır tek hanede olduğunu ve yüzde 9,9’luk seviyeyi koruduğunun altını çizen Elvan, “2017 yılının ikinci yarısından itibaren önceki yılın aynı dönemlerine göre sağlanan 1 milyonun üzerinde net istihdam artışları 2018 yılında da devam etmiştir. Ocak 2018 döneminde net ilave istihdam 1 milyon 357 bin kişi olmuştur. Uygulamaya koyduğumuz istihdam teşviklerinin etkisiyle 2018 yılında da ekonomimizin istihdam oluşturma kapasitesinin güçlü bir şekilde devam etmesini bekliyoruz. İş gücüne katılım oranlarındaki artışlar 2018 yılında da devam etmektedir. Bir önceki yılın aynı dönemine göre işgücüne katılım oranı 0,6 puan artarak yüzde 52,1’e yükselmiştir. Özellikle kadınların iş gücüne katılım oranındaki artış hızlı bir şekilde sürmektedir. Son dönemlerde gözlenen yüksek iş gücüne katılım oranları ve daha yüksek oranda ilave istihdamın sağlanması ekonomideki canlılığın, istihdam oluşturma kapasitesinin ve beklentilerin olumlu yönde devam ettiğini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Genç işsizlik oranındaki gerilemenin 2018 yılında da sürdüğüne vurgu yapan Elvan, “Nitekim, genç işsizlik Ocak 2018 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 4,6 puan gerilemiştir. İstihdamımızın sadece nicelik olarak değil kapsayıcılık yönü de iyileşmeye devam etmektedir. Bu bağlamda genç nüfusumuzun iş gücüne katılma oranı yükselirken, ekonomimizin gençlerimizi istihdam etme kapasitesi de artmaktadır. 2017 yılının ikinci yarısından itibaren sanayi istihdamında gözlenen pozitif katkı 2018 yılında da devam etmektedir. Bu gelişmeler, büyümenin kompozisyonuna dair de olumlu işaretler vermektedir. Sanayi sektöründe istihdam bir önceki yılın aynı dönemine göre 293 bin kişi artarken, hizmetler sektöründeki artışlar da sürmektedir. Hizmetler sektörü istihdamında 992 bin kişilik artış kaydedilmiştir. Tarım istihdamı da bu dönemde toplam istihdama pozitif katkı sağlamıştır” şeklinde konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum