Arap yatırımcının yeni gözdesi ‘et’ ve ‘süt’

süt.jpg

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansının (TYDTA) organizasyonuyla Türkiye’ye gelen çok sayıda Arap iş adamı, Konya’da milyonlarca dolarlık yatırımlarla et ve süt üretimine başlayacak. Körfez ülkelerinden Konya’ya gelen 200 iş adamı, kentte tarım ve hayvancılık alanındaki faaliyetleri inceledi. Sektörün paydaşlarıyla da ikili iş görüşmelerde bulunan Arap yatırımcılar, cazip yatırım imkanlarını değerlendirmek için anlaşmalar imzaladı.

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yaşayan Muhammed Al Nahdi, yatırım yapmak için geldiği Konya’da konuştu. Cidde’de ziraat ve hayvancılıkla ilgili şirketi olduğunu anlatan Al Nahdi, ilk yurt dışı yatırımını da Türkiye’de yapacağını dile getirdi. Al Nahdi, hayvancılık sektöründe Türkiye’nin imkanlarının yatırım yapma kararında iklim ve hükümetin sağladığı imkanların da cezbedici olduğunu vurguladı. Al Nahdi, Hatay’da kuracağı çiftlikte et istihsaline başlayacağını ifade etti.

Suudi Arabistan’dan gelen Salih Muhammed El Zaman ise Türkiye’de hayvancılığın yanı sıra zirai üretime yönelik de yatırım yapacağını dile getirdi. Küçükbaş hayvancılık üzerine planları olduğuna işaret eden El Zaman, şöyle devam etti: “Duruma göre büyük çaplı projede yer alacağım. Belirli bir rakam yok aklımda ama elimden geldiği kadar yatırımımı büyütmek istiyorum. Buradaki istihsalimi kendi ülkeme götürmek istiyorum. Türkiye fırsatlar ve güzel projeler öne sürdüğü için burayı tercih ettim.”

Türkiye’deki üreticiyi olumsuz etkileyebilir

Uzmanlar, Arap yatırımcıların yeni gözdesi olan et ve süt sektöründeki bu gelişmenin Türk üreticileri olumsuz etkileyebileceğini dile getirdi.

Üretilen et ve sütün yatırımcı topraklarına gidecek olması, Türkiye’nin üretim ve tüketimini daraltacağını söyleyen uzmanlar; Et ve süt pazarının Türkiye’de daha sınırlı bir sektör haline gelebileceğini ifade etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum