Araçlara yaz bakımı önerisi

araclara-yaz-bakimi-onerisi_7fd6d13.jpg

BURSA (AA) – Havaların ısınmaya başlamasıyla yakıt tasarrufunun sağlanması ve yaz aylarında yüksek maliyetli arızalarla karşılaşılmaması için araçların sıcaklara hazırlanması önerildi.

Bursa Oto Tamirciler Odası Başkanı Abdülkadir Kargılı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, araçlar için yaz bakımının düşünüldüğü gibi maliyetli olmadığını ifade etti.

Yaz bakımında araçların toz, hava, polen filtrelerinin değişmesi gerektiğine değinen Kargılı, “Bu filtreler, aracın hava almasını sağlayan radyatörleri kapladığı için yakıtı fazlalaştırır. Araç sağlıklı bir şekilde hava alamazsa motor zorlanır ve yakıt sarfiyatı artar. Ayrıca araçta başka problemler de çıkabilir.” dedi.

Kargılı, toz, hava, ve polen filtrelerinin fiyatının ucuz olduğunun altını çizerek, “Yaz bakımı maliyetli bir şey değil. Ayrıca bakımlı araçla yolda kalma riskiniz azalır. Yaz bakımı yapılmayan araçlar daha sonra çok daha fazla maliyetli sorunlar çıkarabilir. Çünkü araçlar artık çok donanımlı. Ufak bir arızanın bile maliyeti çok yüksek olabiliyor. Onun için araçlara kış ve yaz öncesi bakım yaptırmak çok önemli.” diye konuştu.

“Yakıt sarfiyatı düşer”

Bursa’daki özel bir oto servisinin teknik sorumlusu Ünal Atsüren de “Motorlu araçların yaza girmeden hava, yakıt ve yağ filtrelerinin değiştirilmesi gerekir. Yaz bakımı yapılan aracın yakıt ve hava filtreleri değiştiği için daha iyi hava alır, yakıt sarfiyatı düşer.” şeklinde konuştu.

Muhabir: Vedat Yücebaş

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum