Antalya'ya hava yoluyla gelen ziyaretçi sayısı artıyor

antalyaya-hava-yoluyla-gelen-ziyaretci-sayisi-artiyor_7ee3d8e.jpg

ANTALYA (AA) – AA muhabirinin, Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, Antalya Havalimanı’na 1-29 Mayıs tarihlerinde 979 bin 584 yolcu geldi. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam, 601 bin 733 seviyesindeydi. Söz konusu dönemler itibarıyla yolcu sayısındaki yıllık artış, yaklaşık yüzde 63 oldu.

1 Ocak-29 Mayıs 2017 tarihlerini kapsayan yaklaşık 5 aylık dönemde ise Antalya Havalimanı’na 1 milyon 834 bin 607 yolcu geldi. Gelen yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 28 arttı. Geçen yıl aynı dönemde yolcu sayısı 1 milyon 436 bin 250 olarak kayıtlara geçmişti.

Bu arada, 29 Mayıs’ta Antalya Havalimanı’na iç ve dış hatlardan toplam 13 bin 717 uçak geldi veya gitti. İç hatlardan 2 bin 57 uçak gelirken 2 bin 79 uçak çıkış yaptı. Dış hatlardan ise 4 bin 785 uçak geldi ve 4 bin 796 uçak da gitti.

Mayısta Antalya Havalimanı’na saatte yaklaşık 10,1 uçak indi, 10,2 uçak da buradan kalktı.

Yüzde 60’ın üzerinde turist artışı

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, mayıs itibarıyla Antalya’ya gelen yabancı turist sayısında yaşanan artışın temelinde Rusya pazarı bulunduğunu söyledi. Yağcı, “Rusların geri dönüşüyle mayısta geçen yıla göre yüzde 60’ın üzerinde yabancı ziyaretçi artışı oldu. 2016’ya göre gelen turist sayısı arttı ama hala 2015 rakamlarına ulaşmış değiliz. Temennimiz sezon sonunda 2015 rakamlarını geçmek. Rusya pazarının geri dönüşü ne kadar güçlü olursa artış oranları da o kadar fazla olacaktır.” dedi.

2017’yi Rus pazarının şekillendireceğini fakat Avrupa pazarının da önemli olduğunu ifade eden Yağcı, “Buradaki temel unsur, Almanya pazarındaki düşüşün durması. Yaz aylarında oluşan son dakika rezervasyonlarıyla Avrupa pazarını göreceğiz.” diye konuştu.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran da Rusya pazarındaki artışın devam ettiğini, Ukrayna’nın da geçen yıl olduğu gibi yükselen bir yıldız olduğunu dile getirdi.

Avrupa pazarında hala bir kayıp olduğunu söyleyen Duran, “Avrupa pazarının ramazanın ardından biraz daha toparlanmasını bekliyoruz ama bu yıl tüm artışlar BDT pazarında olacak diye düşünüyoruz. Ben bu yıl Antalya’ya 8,5 milyon yabancı turist gelir diye düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum