Altın düşüşünü sürdürdü

2262291_620x349.jpg

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini reel faizlerde geçen hafta görülen yukarı yönlü kıpırdanmalara ve ABD ile Çin arasında “faz 1 ticaret anlaşmasının” önceden planlanan gözden geçirmesinin ertelenmesine çevirmeleri ile birlikte düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Çin Başbakan yardımcısı Liu He’nin ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile haftasonu bir video konferans görüşmesi yapması planlanıyordu, ancak bu görüşme, konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, süresiz ertelendi.

Altın geçen hafta, 7 Ağustos’ta tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından iki ayı aşkın süredir ilk defa haftalık bazda değer kaybetti. Değerli metal bu yıl, artmakta olan güvenli liman alımları ve yatırımcıların merkez bankaları ve hükümetlerin koronavirüs pandemisinden hasar gören ekonomileri düzeltmek için teşviklere gideceği yönündeki beklentileri ile güçlü yükseldi.

Spot altın, geçen hafta yüzde 4.4 düştükten sonra, yüzde 0.8 gerileyerek ons başına 1,929.75 dolara kadar inmesinin ardından, Singapur saati ile 12:21’de yüzde 0.1 aşağıda 1,942.50 dolar seviyelerinde seyrediyordu.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.4 düşerek ons başına 26.3408 dolara inerken, platin yüzde 0.7 ve paladyum yüzde 2 değer kazandı.

ABD para biriminin G-10 ülkelerinin paraları karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 geriledi.

Sydney’de ABC Bullion küresel genel müdürü Nicholas Frappell, “altında, çok daha düşük seviyelerden piyasa giren son dönemdeki uzun pozisyonların ardından kâr realizasyonları geliyor görünüyor,” dedi ve “Uzun pozisyonlar tarihi ölçülerde genişlememiş olmasına karşın, kârları realize etmek için iyi fırsatlar var” şeklinde görüş bildirdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum