Altın Powell’ın konuşmaları öncesi kazancını korudu

24032016_ceyrek_altin_6501.jpg
Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini Fed Başkanı Jerome Powell’dan gelecek yorumlara ve aynı zamanda bu hafta düzenlenecek konferansta madencilik sektöründen gelecek işaretlere çevirmesi ile birlikte kazancını korudu.

Powell bu hafta Salı, Çarşamba ve Perşembe üç gün üst üste, koronavirüs pandemisine verilen tepki konusunda bilgi vermek üzere Kongre komitelerinde ifade verecek. Powell muhtemelen ekonominin geneline ve mali teşviğe ilişkin sorularla karşılaşacak. Chicago Fed Başkanı Charles Evans ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın aralarında bulunduğu bazı üst düzey Fed yetkilileri de farklı etkinliklerde konuşacak.

Öte yandan, değerli metaller dünyasında önemli etkinliklerden biri olan Denver Gold Group’s Americas forumu yaklaşırken, üst düzey yetkililer, çevre, sosyal ve yönetişim konularının paydaşlar ile görüşmelerde ön plana çıktığını kaydettiler.

Spot altın Cuma günü yüzde 0.3 yükseldikten sonra yüzde 0.1 daha tırmanarak Londra saati ile 06:05’te ons başına 1,953.16 dolara tırmandı.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.1 yükselerek ons başına 28.8184 dolara çıkarken, platin yüzde 0.9 ve paladyum yüzde 1.3 değer kazandı.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 geriledi.

Commtrendz Risk Management Services direktörü Gnanasekar Thiagarajan, “ABD seçimlerinden küresel toparlanmaya ve Çin ile gerilime, hemen hemen her şeyde belirsizlik var. Bu nedenle, yatırımcıların güvenli liman aramaları ile birlikte, bu durum altında yükselişe neden olabilir,” dedi ve “Powell’ın konuşmaları ve diğer Fed yetkililerinden gelecek açıklamalar gibi diğer olayların fiyatlar üzerinde ufak çaplı etkileri olacak. Yön açık bir şekilde yukarı, en azından seçimler geçene kadar. Düşüşlerde alımlar gelecektir. 1,910-1,920 civarındaki bandın alt sınırına doğru altına güçlü ilgi var” şeklinde görüş bildirdi.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Avrupa Merkez Bankası (AMB), Financial Times’ın haberine göre, ne kadar sürmesi gerektiğini ve bunların istisnai esnekliğinin daha önceki programlara genişletilip genişletilmesi konularını incelemek için pandemi tahvil alım programının bir gözden geçirmesini açıkladı.

*ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun haftalık verilerine göre, fon yöneticileri altında net uzun pozisyon sayısını geçen hafta 10,622 artırarak 165,251 ile altı haftanın en yüksek seviyesine çıakrdı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum