Altın Fed öncesi güç buldu

gram-altinda-yeni-rekor-iste-guncel-gram-altin-fi-4639315.jpg
Altın fiyatları, para politikasının görünümüne ilişki ilave işaretlerin gelebileceği kritik Fed toplantısı öncesi, dolardaki gerilemenin etkisiyle yükselişini ikinci güne taşıdı.

İki gün sürecek olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı Salı akşamı başlıyor ve yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen ay ABD merkez bankasının enflasyonun yüzde 2 hedef seviyesini aşmasına göz yumacağını ve işsizlik düşene kadar faizleri sıkılaştırmayacağını söylemesinin ardından daha fazla sözlü yönlendirme için bu toplantının sonuçlarını bekliyor. Fed yetkilileri, faizlerin ekonomi pandemiden toparlanana kadar düşük seviyelerde kalacağını söylemekteler ve bu açıklamalar altını faiz taşıyan varlıklar karşısında daha rekabetçi hale getiriyor.

Spot altın, Pazartesi günü yüzde 0.8 yükseldikten sonra yüzde 0.5 daha değer kazanarak Singapur saati ile 12:30’da ons başına 1,967.69 dolara tırmandı.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.9 yükselerek ons başına 27.3602 dolara çıkarken, platin yüzde 0.4 ve paladyum yüzde 0.7 değer kazandı.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Salı günü yüzde 0.3 düştükten sonra yüzde 0.1 daha geriledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum