Altın Biden Başkanlığına hazırlanıyor

2267933_620x349.jpg
Altın, Joe Biden ABD’nin bir sonraki Başkanı olmaya doğru ilerlerken Cumhuriyetçilerin Senato’da çoğunluğu koruyacağına dair beklentilerle, ons başına 1,900 doların üzerinde yatay seyretti.

CNN ve NBC’in tahminleri Biden’ın Michigan’da kazanacağı yönünde, böylece Biden gereken 270 delegeden 264’ünü elde etmiş olacak. Trump ise hala 214 delegeye sahip.

Başkan Donald Trump’ın ekibi oy sayımlarının iki eyalette durdurulması için şu an yasal bir mücadele veriyor. Bazı anahtar eyaletlerdeyse başkanlık yarışının sonucunun açıklanması günler ya da haftalar sürebilir.

Altın fiyatları, Demokratların mavi dalga ile birlikte gelememesinden ve mali teşvik paketine dair endişelerle, Çarşamba günü dalgalı bir seyir izledi.

Seçim sonuçları büyük ihtimalle Fed üzerinde daha fazla önlem alınması için baskı oluşturacak fakat politika yapıcıların buna rağmen Perşembe günü bitecek toplantılarını ertelemeleri beklenmiyor.

BMO Capital Markets türev metal piyasaları müdürü Tai Wong, “Piyasalar Biden’ın başkanlığına ve Senato’da Cumhuriyetçilerin çoğunluğunu korumasına hazırlanıyor, böylece önümüzdeki iki yıl boyunca etkili politika hamleleri görülmeyebilir. Büyük bir mali teşvik paketinin olmayacağı ihtimali de ABD Hazine tahvillerinde sert bir ralliye neden olurken altını kendi fiyat aralığının tam ortasında konumlandırdı.”

Spot altın, Çarşamba günü Singapur saatiyle 10:10’da yüzde 0.1 yükselerek ons başına 1,905.40 dolar seviyesinden işlem gördü. Gümüş yüzde 0.6 yükselirken platinum yatay seyretti, paladyum ise yüzde 0.2 düştü. Bloomberg Dolar Spot Endeksi iki günlük düşüşten sonra çok az değişiklik gösterdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum