Albayrak’tan flaş açıklama! Beyaz eşya ve otomotive vergi indirimi geldi

beyaz.jpg

Vergi Denetim Kurulu Strateji Değerlendirme toplantısında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ÖTV ve KDV indirimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Köpüğün Ekim enflasyonuyla beraber kırılmaya başladığını gelecek hafta göreceğiz” dedi.

Albayrak, yıl sonuna kadar 6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimin devreye alıyoruz derken indirimlerin yapılacağı sektör ve ürünleri de açıkladı: Buna göre;

Beyaz eşyada ötv yıl sonuna kadar sıfırlanacak.

1600 cc altı motorlu araçlarda ötv uygulaması 15’er puanlık indirime gidiliyor.

Ticari araçlarda kdv oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indiriliyor.

Mobilya sektöründe KDV yüzde 18’den 8’e inecek.

Konuttaki yüzde 18’den 8’e indirilen KDV uygulaması yıl sonuna kadar devam edecek. Uygulama 31 Ekim’de sona eriyordu. Tapu harçlarındaki yüzde 3 uygulaması da yıl sonuna dek devam edecek.

Albayrak’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Köpüğün Ekim enflasyonuyla beraber kırılmaya başladığını gelecek hafta göreceğiz.

Ekonomide tüm göstergelerde pozitif gelişmeler sağladık.

Vergide hedefimiz çok daha mükellef odaklı, etkin, hızlı ve daha adaletli denetim sistemini temin etmek.

İndirim oranlarında yeni bir hareket, çok daha hızlı bir süreç adım adım ilerliyor.

Kredi faizlerinde son bir aylık süreçte çok ciddi pozitif gelişmeler yakalandı.

Kredilerde faiz oranları yüzde 30’ların, mevduat faizleri yüzde 20’lerin altına inmeye başladı.

ÖTV VE KDV İNDİRİMLERİ

Yıl sonuna kadar altı başlıkta KDV ve ÖTV indirimlerini devreye alıyoruz. Konut satışlarında KDV oranlarında yüzde 18’den 8’e indirim uygulaması devam edecek. 1 Kasım itibariyle yıl sonuna kadar devam edecek. 2. kamu araçlarında yüzde 4’ten 2’ye indirimi devam edecek. KDV’de yüzde 18’den 8’e araçta da devam edecek. Beyaz eşyada da yıl sonuna kadar ÖTV’yi sıfıra indiriyoruz.

1600 CC’de TV’de 15 puan indirime gideceğiz. Ticari araçlarda KDV’de ise yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz. Çok önemli adımlar ekonomimizin daha hızlı ilerlemesi için yıl sonuna kadar bu adımları işleyeceğiz. Bire bir ben takip ediyorum.

Eylül enflasyonu için en kötüsünü geride bıraktık demiştim. Adım adım iyileşmeyi sağlayarak bu tren devam edecek. Birileri Türkiye için kriz çığırtkanlığı yapsa da ekim ayı enflasyonu ile inşallah ne kadar güçlü bir süreç ve pozitif gelişmelerle teker teker bu olumlu gelişmeleri göreceğiz.

Eksiklerimizi performanslarımızı hayata geçiriyoruz. Vergi mevzuatının sadeleşmesi ve vergi süreçlerinde daha etkin metotların sürprizlenmesi için tüm bu adımlar hayata geçireceğiz.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum