Albayrak’tan açıklama

1027556513_0_53_1200_728_1200x0_80_0_1_237408ee723793c2677438c73bdd30a9-1.jpg

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Karadeniz’de keşfedilen 320 metreküp doğal gaza ilişkin, “Bulunan kuyunun yanında iki katman daha var. Yüzde 30’luk bir pazarlık avantajı sağlayacağız. 2023’e giden süreçte ekonomik anlamda 83 milyonun hayatına, cebine direkt dokunacak, sadece bu gazda kalsak bile” dedi.

Albayrak, NTV’de Seda Öğretir moderatörlüğünde Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu ile Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’nin sorularını yanıtlıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Tarihi ve çok önemli bir dönemde bu yayın gerçekleşiyor. Türkiye’nin enerjideki bağımsızlığını başlattık. Bunun meyvelerinden en önemlisini cuma günü aldık. Türkiye’nin tamamında bu müjde büyük hava yarattı.

Bulunan kuyunun yanında iki katman daha var. Yüzde 30’luk bir pazarlık avantajı sağlayacağız.

TPAO bugünkü kapasitesiyle bu gazı oradan çıkararak onu işleyecek en hızlı sürede 2013 olarak belirttik. TPAO en hızlı şekilde çıkaracak yapıya sahip. 2023 hedefi gerçekçi bir süredir.

2023’e giden süreçte ekonomik anlamda 83 milyonun hayatına, cebine direkt dokunacak sadece bu gazda kalsak bile.

Konuşulan rakamların altında çıkaracağız doğal gazı. Kaliteli bir çekilde çıkaracağız. Tamamen kendi imkanlarımızla çıkaracağız.

Türkiye enerji, ekonomi bağımlılığı anlamda yeni bir çağ başlattı. Bu bir duvarı yıktı. TPAO’dan yeni güzel haberler duymaya hazırlıklı olsunlar.

Bu keşif Türkiye’yi dünya üreticisi haline getirecek. Zihinsel bir devrim yaptık.

Türkiye’nin döviz fazlası vereceği bir dönem başlıyor.

Dünyada ekonomisi küçülmeyen, işsizliğin artmadığı, güllük gülistanlık bir ülke var mı? ABD’nin Avrupa’nın hali ortada.

Faturalara kesinlikle ve kesinlikle yansıyacak, aynı zamanda sanayicimizin enerji maliyetlerine, elektrik faturalarına da indirim olarak yansıyacak.2023’ten önce yansıması için çalışıyoruz.

Keşif doğalgazı dışarıdan daha ucuz almamızı sağlayacak. Bizlerin yıllardır işbirliği yaptığı ülkeler, Rusya, İran’dır. Bu yeni dönem Türkiye açısından, bu ülkelerde yeni işbirliklerinin doğurabileceği bir süreci başlatıyor. Belki üretici ülke olarak farklı işbirlikleri yapacağız. Rusya en zor dönemimizde bile bizi yarı yolda bırakmadı. Teknik dönemde zorda kaldığımızda bile tedarikte zorlamadı. Bu açıdan ben yine ülkemizin, paydaşlarımızın menfaatine yeni bir sürecin doğacağını söyleyebilirim.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum