ABD ve Çin arasındaki gümrük vergisi krizi borsada düşüşe neden oldu

abd-ve-cin-arasindaki-gumruk-vergisi-krizi-borsada-dususe-neden-oldu_5d32157.jpg

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz hafta Çin’de üretilen elektronik, hava, uzay sanayi ve makine parçaları gibi pek çok ürüne 50 milyar dolar değerinde vergi getirmesinin ardından Çin’in de karşılık olarak aralarında soya fasulyesi, arabalar, uçaklar gibi 106 ABD menşeli ürüne vergi getirmesi borsadaki havayı da oldukça olumsuz etkiledi. Apple ve Dell gibi dev markaların ürünlerinin üretimlerinde aksama ve fiyatlarında artışa neden olabilecek ABD vergileri nedeniyle NASDAQ Çarşamba sabahı 500 puanın üzerinde değer kaybederken paralel bir düşüş Asya borsalarında başta Hong Kong ve Güney Kore’de hissedildi.

Bugün ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un katıldığı bir sabah programında bu konuyla alakalı açıklamaları ise “Wall Street’in bu kadar şaşırması beni şaşırttı. Haftalardır bunun hazırlığı yapılıyordu” dedi. Ross borsanın tepkisini “orantısız” şeklinde oldu.

Çinli yetkililer ABD ile yaşanmakta olan vergi gerilimi ile ilgili olarak, “Eğer biri ticaret savaşı istiyorsa, biz sonuna kadar savaşırız. Eğer biri konuşmak isterse kapımız açık” ifadelerini kullanırken Beyaz Saray ile görüşmeye açık olduklarını da belirtmişti.

ABD Başkanı Donald Trump tarafından bu sabah sosyal medya üzerinden yapılan açıklamalarda, “Biz Çin ile ticaret savaşında değiliz. Biz o savaşı yıllar evvel aptalca ve beceriksizce ABD’yi temsil edenler yüzünden kaybettik. Yıllık 500 milyar dolar ticaret açığımız var ve çalınan fikri mülkiyetlerimiz yüzünden 300 milyar dolar kaybediyoruz. Bu şekilde devam edemez” ifadeleri kullanıldı.

Çin ayrıca Dünya Ticaret Organizasyonu olan WTO’ya ABD’nin Çin mallarına uyguladığı gümrük vergileri ile alakalı olarak “danışmanlık” isteğinde bulunurken, WTO’ya yapılan bu başvurunun en büyük öneminin WTO’nun iki ülke arasında oluşan ticari ayrılıklara arabuluculuk yapmasını sağlayacak olması dikkat çekti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum