80,4 milyar lira yapılandırıldı

maliye-bakani-naci-agbal-120-milyar-liralik-bir-alacagi-yapilandirdik_e9225fc.jpg

Maliye Bakanı Ağbal, 7020 sayılı yeni yapılandırma kanunu ve mevcut yapılandırma kanununa ilişkin basın toplantısı düzenledi. Bakan Ağbal, vergi dairelerinin vatandaşların işlemlerinin yapılabilmesi için salı ve çarşamba günü gece 00.00’a kadar açık olacağını bir kez daha hatırlattı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, milyonları ilgilendiren 7020 sayılın yeni yapılandırma ve eski yeniden yapılandırma kanunları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ankara’da konuşan Ağbal, yeni yapılandırmanın Temmuz 2016-Mart 2017’yi kapsadığını kaydetti.

Ağbal, “Zor durumda olan mükellefler yeni sistem sayesinde uygun taksitlerle daha düşük faiz oranlarıyla borçlarını ödeyebilecekler” dedi.

Bakan Ağbal yeni yapılandırmada alacağın aslını aldıklarını, cezalardan vazgeçtiklerini söyledi.

“7020 sayılı yeni yeniden yapılandırma kanununa tecil sistemini ekledik. Bu düzenleme sonrası yeni bir yeniden yapılandırma kanununa ihtiyaç kalmayacağını düşünüyorum.” diyen Bakan Ağbal, “Buna bağlı olarak önümüzdeki günlerde genel bir yeniden yapılandırma kanunu artık beklenmemeli.” şeklinde konuştu.

Eski yapılandırmadan 6 milyon kişi yararlandı

2016 Ağustos Kanunu’nun sağladığı imkanlara dikkat çeken Ağbal, vatandaşların kamuya olan borç yükünün azaltıldığına ve vergi ihtilaflarının sulh yoluyla çözüldüğüne dikkat çekti.

Ağbal, “1,2 milyon kişi ya peşin ödemesini ya da ilk taksiti ödemeyi aksattı, 27 milyar TL alacak yapılandırma kapsamı dışında kalmış oldu. Bu vatandaşlarımıza ikinci bir hak verdik, çarşamba akşama kadar borçlarını ödeyen tekrar yeniden yapılanmaya dönebilir” dedi.

Ağbal, “Kesinleşmiş alacaklara isabet eden tutar 55,6 milyar TL oldu” bilgisini paylaştı.

Bugüne kadar 8,5 milyon başvuru aldıklarını belirten Ağbal, “80,4 milyar TL’yi yapılandırdık, kanundan 6 milyon vatandaşımız yararlandı. Bugün itibarıyla vergi dairelerimiz tarafından 16 milyar lira, Gümrük ve diğer idarelerimiz tarafından 1,5 milyar lira, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 3,4 milyar lira olmak üzere yaklaşık 21 milyar lira tahsilat yapıldı” ifadelerini kullandı.

Ağbal, tahsilatın 16.7 milyar TL’sinin 2016’da gerçekleştirildiğini kaydetti.

Eski yeniden yapılandırmanın 31 Mayıs’ta sona ereceğini ve uzatma imkanı olmadığını söyleyen Bakan Ağbal, vergi dairelerinin vatandaşların işlemlerinin yapılabilmesi için salı ve çarşamba günü gece 00.00’a kadar açık olacağını bir kez daha hatırlattı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum