Uludağ Üniversitesi’nden mesleki eğitim atağı

uludağ-üniversitesi.jpg

ULUDAĞ  Üniversitesi, İŞKUR ile gerçekleştireceği işbirlikleri sayesinde kalifiye personel sorununa çözüm bulmayı hedefliyor.

İŞKUR Bursa İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nu ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulundu. Feyzullah Eren Türkmen, ardından Uludağ Üniversitesi’ndeki tüm meslek yüksekokullarının yöneticileriyle bir araya geldi. İŞKUR olarak Bursa iş dünyasının kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak ve mesleki eğitimlilerin istihdamını artırmak adına yoğun mesai harcadıklarını kaydeden Türkmen, “Bu konuda başta Teknik Bilimler MYO olmak üzere, Uludağ Üniversitesine bağlı tüm meslek yüksekokulları ile işbirliğini geliştirmeyi hedefliyoruz. Mesleki eğitime yönelik sektörlerin ihtiyacını karşılayacak nitelikli eleman ihtiyacını çözecek kalıcı çözümler üretecek ortak hedefler doğrultusunda üniversite ile birlikte önemli çalışmalar gerçekleştirebiliriz” dedi.

İŞVERENİN NİTELİKLİ PERSONEL İHTİYACINA ÇÖZÜM BULUNACAK

Teknik Bilimler MYO’nun arkasından MEYOK Kurulu ile istişare toplantısına katılan Türkmen, Uludağ Üniversitesine bağlı tüm meslek yüksekokullarının temsilcileri ile bir araya gelerek, karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. İŞKUR olarak işverenlerin nitelikli personele ulaşmalarına destek olmak amacıyla çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Türkmen, MEYOK Kurulu’na İşbaşı Eğitim Programı hakkında bilgiler verdi. MYO mezunlarının bu fırsatları değerlendirmesini tavsiye etti.

MEYOK Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Tayar ise toplamda 20 bin civarı öğrencisi ve çok sayıda programı ile Uludağ Üniversitesi’ne bağlı meslek yüksekokullarının gerek çeşitlilik olarak, gerekse eğitim kalitesi olarak Türkiye’nin en önde gelen okulları olduğunu kaydetti. Tayar, İŞKUR ile işbirliğinin heyecan verici olduğunu dile getirdi.

EĞİTİM PROGRAMLARI HAZIRLANACAK

Bursa sanayisinin nitelikli personel ihtiyaçlarının giderilmesi ve işbaşı yapacak personellerinin mesleki niteliklerinin artırılması konularında olası işbirliklerinin değerlendirildiği ziyarette, Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan da İŞKUR ile personel sirkülasyonunun ve eleman ihtiyacının fazla olduğu sektörlere yönelik modüler eğitim programları ile çözüm geliştirilebileceğini belirtti. MYO ve İŞKUR temsilcilerinden oluşan bir komisyonla bu konuda daha kalıcı çözümler geliştirilmesi gerektiğini belirten Karahan, İŞKUR tarafından yakın bir zamanda yapılacak mesleki eğitimle ilgili bir çalıştaya da katkı koyacaklarını belirtti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum