Uzmanlardan LGS’ye girecek öğrencilere tavsiyeler

sinav_462240449.jpg

“Öğrenciler yeni konuları öğrenirken bir yandan da genel tekrarlara başlamalı”

8. sınıfların gireceği Liselere Giriş Sınavı’na (LGS) iki aydan az zaman kaldı. Uzmanlar, sıkı bir çalışma maratonunun büyük fark yaratabileceğine dikkat çekti. Eğitim uzmanı Hatice Yılmaz,“Bugünden itibaren sınava girecek öğrencilerin bir yandan yeni konuları öğrenirken bir yandan da genel tekrarlara başlamaları ve süreli sınav uygulamalarına ağırlık vermeleri gerekiyor. Ayrıca beslenmelerine ve uyku düzenlerine dikkat etmelerinin ve çalışma aralarında kısa süreli de olsa spor yapmalarının, başarılarına önemli katkıları olacaktır” dedi.

Cumhuriyet’ten Figen Atalay’ın haberine göre, Yılmaz’ın son iki aylık süreyi etkin değerlendirme önerileri şöyle:

– Son iki ayı kapsayacak şekilde her ders için ayrı ayrı genel tekrar programı oluşturun. Örneğin matematik dersi için önce tekrar edilmesi gereken ünite ve konuları belirleyin, sonra tekrar edilmesi gereken ünite ve konuları önce iki aya, sonra her ayın haftalarına bölüştürün.

-Her ders için ayrı ayrı haftalık tekrar programını oluşturduktan sonra birinci haftanın programından başlayarak her haftanın günlük çalışma programını oluşturunuz. Günlük çalışma programınızı günlere bir sayısal, iki sözel ders olacak şekilde oluşturunuz. Örneğin; birinci gün çalışma programınıza matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dili alıp; ikinci güne fen bilimleri, Türkçe ve TC İnkılap Tarihini alabilirsiniz.

-Son 10 gündeki tekrarlarınızda deneme sınavı uygulamalarına ağırlık verin.

-Tekrar programınızı ailenizin desteğini alarak hazırlarsanız, uygulama sırasında onların sizi daha bilinçli destekleyeceğini unutmayın.

Sözel dersler

-Tekrar edeceğiniz konuyu önce ders kitabınızdan inceleyip konu ile ilgili sorulara göz atınız ve gerek görürseniz soruları çözün.

-İkinci olarak ilgili konu ile ilgili elinizdeki en fazla iki kaynaktan örnek soru çözün.
Sayısal dersler

-Öncelikle çalışacağınız konuya göz atın ve konuyla ilgili terimlerin anlamlarını mutlaka bilmeniz gerektiğini unutmayın. Karşılaştığınız soruda konuyla ilgili terimlerin anlamını bilmezseniz soruyu anlayamaz ve çözemezsiniz.

-Sayısal derslerin tekrarını yaparken konuyla ilgili mutlaka kalem kullanarak soru çözümü yapınız. Akıldan işlem yapmamaya özen gösterin.

-Her haftanın son iki çalışma gününde MEB internet sitesinde yayımlanmış sorulardan, çalıştığınız konu ile ilgili olanları çözün.

-Son olarak MEB’in her ay yayımladığı örnek sınav sorularından çalıştığınız ayla ilgili örnek soruları çözün. Bu sorulardan yanlış yaptıklarınızı doğrusunu öğreninceye kadar araştırın.
Son haftayı deneme sınavı çözümüne ayırın. Deneme sınavı çözümü yaparken sayısal ve sözel alan uygulamasına ve süre kullanımına özellikle dikkat edin.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum