Türkiye’yi birleştiren proje

turkiyeyi-birlestiren-proje_966b734.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayı ile tüm Türkiye’de Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesiyle uygulanan ‘Bayrağımın Altında Ne Var?’ projesi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Menteşe Emniyet Müdürlüğü, Menteşe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası paydaşlığında yürütülmeye devam ediyor.

‘Bayrağımın Altında Ne Var?’ projesinin protokol imza töreni 9 Kasım 2017’de Menteşe Kaymakamlığında imzalanırken, kapanış töreni 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Salonunda yapılacak. Aynı gün içerisinde AKM Fuaye alanında 81 ilin ve KKTC Lefkoşa’yı tüm yönleriyle tanıtan stantlar kurulacak. Kapanış törenine Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeleri, ülkemizi temsil eden Ahmet Ayık ve Halil Mutlu gibi sporcular, diğer illerin Ticaret ve Sanayi Odaları ve illeri temsilen çeşitli sanatçıların katılımı ile gerçekleştirilecek.

Geleneksel sazlar tanıtıldı

‘Bayrağımın Altında Ne Var?’ projesi kapsamında geleneksel sazları tanıtmak amacıyla Karadeniz’in kemençesi, Akdeniz’in sipsisi, hegiti, Ege’nin kaba zurnası, Güneydoğu’nun Bendiri, çocuklar ile buluştu. Menteşe’de bulunan tüm okullarda geleneksel sazlar tanıtılarak geçmişten günümüze köprü kurmaya çalışılırken, bu kapsamda toplam 82 okul, 1478 öğretmen ve 16 bin 159 öğrenciye ulaşıldığı belirtildi.

Bayrağımızı sırtında taşıyanlar

Projenin bir başka teması ise farklı dallarda yarışarak dünyada Türkiye’yi temsil etme gururunu yaşatan olimpiyat ve dünya şampiyonu sporculardı. Öğrencilerle tanışan milli sporcular, öğrencilerin her nerede olurlarsa olsunlar disipline olarak ülkemizi dünyada temsil etme gururunu yaşayabilecekleri anlattılar. Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Menteşe Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü paydaşlığıyla ilçede bulunan tüm okullardaki öğrencilere olimpik ve milli sporcular tanıtıldı, spor gösterileri ile öğrencilere farkındalık yaratmaya çalışıldı.

‘81 İl, 81 okulda can buluyor’

Muğla 80 ilde, diğer 80 ilin de Muğla’da tanıtılması amacıyla Menteşe’de bulunan tüm okullar kura ile seçtikleri illeri her yönü ile tanıma ve tanıtmaya yönelik etkinliler yaparak kapanış töreninde il tanıtım masaları oluşturulacak.

Okullarda dilek ağacı

Her okulda bir dilek ağacı belirlenerek öğrenciler ülkesi için dilediklerini bir kâğıda yazarak okul bahçelerinde dileklerini astılar. Asılan dilekler ‘Çocuklarımız Ülkemiz İçin Ne Diliyor’ konulu bir kitapçıkta toplanarak basılması planlanıyor.

80 il ve Lefkoşa’den toprak geliyor

Proje kapsamında Muğla’da Zeytin fidanı dikimi için 80 il ve Lefkoşa’dan Muğla’ya toprak geliyor. Tüm illerden gelen toprak ile kapanış töreninde belirlenecek bir alana barış ve kardeşliğin simgesi olan Zeytin fidanı dikimi yapılacak. Aynı şekilde 80 il ve Lefkoşa’da da Muğla adına fidan dekimi gerçekleşecek.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum