Milli Savunma Üniversitesi sonuçları açıklandı!

5cc2a9e9ae784913bcb60aa6.jpg

MSÜ 2019 sonuçları açıklandı! 7 Nisan Pazar günü yapılan Milli Savunma Üniversitesi MSÜ’de bugün sonuç günü…  Sonuçlara ÖSYM’nin “sonuc.osym.gov.tr” adresi üzerinden TC kimlik numarası ve ÖSYM şifresi ile ulaşılabilecek. 2019-MSÜ sınav sonuçları açıklandıktan sonra adaylar öncelik sırasına göre okul tercihlerini ve ikinci seçim aşamalarına katılacakları tarihleri https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden belirleyebilecekler.

ÖSYM MSÜ SONUÇ SAYFASI

TERCİHLER NE ZAMAN YAPILACAK?

Askeri okul tercihlerini 29 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında erişime açacak olan Milli Savunma Bakanlığı, bu aşamada tercihlerini gerçekleştirmeyen kişilerin ikinci aşamaya çağrılmayacağını aktardı. Sınavdan elde edilen puanlamalara göre tercihlerini yapabilecek olan adaylar ardından tekrar sonuçları bekleyecek.

MSÜ PUAN HESAPLAMALARI NASIL YAPILIYOR?

MSÜ puan hesaplama işlemi için bazı yöntemler kullanılacak, o yöntemler ise şöyle; Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili alt testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

Tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır

Hesaplanan standart puanlar ve aşağıdaki Tablo’daki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanlarının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik veya Türkçe testlerinin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacak.

Ağırlıklı puanlar kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek adayların MSÜ-SAYISAL (SA), MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA), MSÜ-SÖZEL (SÖ), MSÜ-GENEL (GN) puanları oluşturulacaktır.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum