Anket doldur para kazan!
Aksoy Araştırma

Merkez Araştırma Laboratuvarı bilimsel araştırmaya güç katacak

merkez-arastirma-laboratuvari-bilimsel-arastirmaya-guc-katacak_227532d.jpg

Uludağ Üniversitesi (UÜ) tarafından 2015 yılında temeli atılan Merkez Araştırma Laboratuvarı, bilimsel araştırma yapmak isteyen akademisyenlerin ortak noktası haline gelecek.

UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın göreve geldiğinde projesini hazırlattığı ve 2015 yılında temelleri atılan Merkez Araştırma Laboratuvarı, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse, kent protokolü, üniversite yöneticileri ve akademisyenlerin iştirakiyle hizmete açıldı. Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Bursa gibi bir sanayi merkezinde böyle bir altyapı hizmetinin açılmasının üniversiteye ve şehre önemli katkılar sağlayacağına işaret etti. Laboratuvarın sadece üniversite bünyesinde gerçekleştirilen Ar-Ge faaliyetleri için değil, özel sektör ve girişimciler için de bir çekim merkezi olmasını beklediklerini söyleyen Bakan Yardımcısı Coşkun, “Merkezi laboratuvarın altyapı sağlayacağı iş birlikleriyle Uludağ Üniversitesi, bölge ve ülke için önemli katma değerler oluşturmasını temenni ediyorum. Uludağ Üniversitesi’nin bundan sonra da olanaklarının bir kısmını araştırma imkânlarını geliştirmeye yönlendirmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Maliyet 5 milyon lira

UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise, Merkez Araştırma Laboratuvarı’nın toplam maliyetinin 5 milyon 511 bin TL olduğunu açıkladı. Brüt 3 bin metrekare bir alan üzerine inşa edilen laboratuvar binasının laboratuvar ve müştemilat binası olarak iki ayrı binadan oluştuğunu açıklayan Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, “Laboratuvarların bulunduğu binanın zemin katında çevre teknolojilerine ve veterinerliğe ait 5 adet laboratuvar salonları, 6 adet depo, bir adet toplantı salonu ve kazan dairesi gibi alanlar bulunmaktadır. Yine laboratuvar binasının birinci katında gıda teknolojilerine ait 8 laboratuvar salonu, idari ofisler ve 1 adet toplantı salonu bulunmaktadır. Binamızın ikinci katı ise yarım teras kat olup tesisat katı olarak planlanmıştır. Müştemilat binasında ise medikal gazlara ait tüp odaları, hidrofor odası, yangın, su ve teknisyen odaları bulunmaktadır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından tüm katılımcılar kurdele keserek laboratuvarı hizmete açtı. Rektör Ulcay, protokole laboratuvar binasını gezdirerek, yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yazıyı paylaşın:
Top
big data blogu