MEB’de “sözleşmeli öğretmenlik” yeni bir taşeronlaşmaya mı gebe?

mathteacher.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmen atama takvimini açıkladı.

Buna göre ön başvurular 2 Mart’ta başlıyor. Sözlü sınavlar ise sözlü sınavlar 14 Nisan ve 8 Mayıs’ta yapılacak. EVRENSEL‘den Eylem Nazlıer’in haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılanması gerekçesiyle 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak. En çok kadro 3 bin 806 ile sınıf öğretmenliğine verilirken, 2 bin 2 ile İngilizce ve din kültürü ve ahlak bilgisi 1907 kontenjan ile takip etti.

İş güvencesi ortadan kalkıyor iddiası

Yeni sistemin bir takım problemlere gebe olduğunu vurgulanan haberde Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan’ın sözleri dikkat çekti.

Aydoğan sözlerini şu şekilde noktaladı: “Mülakat sistemi ortadan kaldırılmadığı sürece hakkaniyet ve liyakat ilkeleri yok edilecek. Kadrolaşma politikalarının olduğu yerde de eğitim sisteminin geldiği noktayı hep birlikte görüyoruz. Ataması yapılmayan öğretmen sayısı yarım milyona yaklaşmış, kapatılan köy okulu sayısı 17 bine ulaşmış, MEB bütçe raporunda öğretmen ihtiyacı 109 bin olarak açıklanmış olmasına rağmen yapılacak 20 bin öğretmenin sözleşmeli olarak ataması;eğitim sistemine verilen değersizliğin başlı başına bir kanıtıdır. Öğretmen atamalarının kesinlikle artırılması gerekli. Ataması yapılmayan öğretmen sorunun çözülmesi açısından çok önemli. Köy okullarının açılması, eğitime ayrılan bütçenin de en büyük kalem olması gerek.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum