LYS’de puana göre tercih yapan kaybediyor

1581836.jpg

LYS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte milyonlarca üniversite adayı için zorlu bir dönem başladı. 18 Temmuz’da başlayan 26 Temmuz’da sona erecek olan tercih döneminde öğrencilerin dikkat etmesi gerekenleri vurgulayan Rehber Öğretmen Nurcan Eğribaş, tercih edilmesi düşünülen bölümün puan türünün değişmiş olabileceğini söyledi. Eğribaş, tercih kılavuzunun dikkatli incelemesini ve adayların tercihlerini yaparken puanları değil başarı sıralarını dikkate almaları gerektiğini belirtti.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) maratonu, yorucu bir sürecin ardından sona erdi. Sıra geldi hayatınız boyunca yapmayı düşündüğünüz mesleği seçmeye. Meslek seçimindeki kararın yaşam tarzını da etkilediğini belirten Rehber Öğretmen Nurcan Eğribaş, tercihlere dair dikkat edilmesi gereken birçok madde olduğuna değindi.

Puanınıza Göre Değil Başarı Sıralamanıza Göre Tercih Yapın

Rehber Öğretmen Nurcan Eğribaş tercihlerin aceleye getirilmeden, detaylı araştırmalar sonrası yapılması gerektiğini vurguladı. Eğribaş, ‘’Tercih yaparken üniversite puanından çok başarı sıralaması önemli. Başarı sıralamasını dikkate alarak tercih yaparsanız istediğiniz bölüm ve okula girme ihtimali artacaktır. Örneğin tercih edilecek bölüm bir yıl önce son adayını kaçıncı sıradan almış buna dikkat edilmeli. Bununla birlikte adaylar tercih yapmadan önce üniversiteleri ve olanaklarını iyi araştırmalı ”dedi.

Ek Puanlarda Değişiklik

Eğribaş ek puanlarla ilgili de önemli açıklamalarda bulundu: “30 Mart 2012 öncesi meslek liselerine kaydolan öğrenciler 2017 ÖSYS kılavuzunda belirtilen “lisedeki alanlarının devamı sayılan alanlarda” hem 4 yıllık hem de 2 yıllık programlara ek puanlarıyla başvuru yapabilecekler. Bu tarihten sonra meslek lisesine kaydolanlar ise sadece alanlarının devamı olan yıllık programlar için ek puan kullanabilecekler.”

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum