Ezberci eğitim sistemine son

728xauto.jpg

İSTANBUL (İHA) – TEOG’un yerine getirilen ve bu sene ilk defa uygulanacak olan Liselere Giriş Sınavı (LGS) , öğrenciler tarafından büyük merak konusu halinde.

Biltes Koleji Kurucusu Can Uysal, “Yeni sınav sisteminde Milli Eğitim müfredatından gelecek sorular olacak ama farklı bakış açıları gerektirecektir” diyerek değerlendirmelerde bulundu.

Hem öğrenciler hem de veliler bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan LGS için hem endişeli hem de meraklı. Uzmanlar ve öğretmenler LGS için çok fazla endişeye gerek duyulmadığını ve daha iyi bir sistem olduğu konusunda hem fikir. Biltes Koleji Kurucusu Can Uysal da bu anlamda yeni sınav sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgilendirmelerde ve tavsiyelerde bulundu.

Öncelikli olarak ezberici sistemi kaldırmak için yapılan yeni sınav sisteminde Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı sorularla alakalı açıklama yapan Can Uysal, okumayı seven çocukların zorlanmayacağını belirterek, “Sorular öğrencilerin bilgiyi kullanmasını, bilgiden bilgi üretmesini ve disiplinler arası ilişkilendirme yapmasını gerektiriyor. Kısaca bu sorular ezberleyen öğrencilerin çözeceği sorular değil” yorumunda bulundu.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum