Erdoğan’ın bedavacı dediği öğrenci borçlarını ödeyemiyor

ogrenim-kredisi-kapak.jpg

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, öğrenim kredisi borçlarının silinmesini isteyen gençleri ‘bedavacı’ olmakla itham etmesi giderek artan öğrenim kredisi borçlarına ilişkin soru işaretlerini gideremedi.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) verdiği öğrenim kredileriyle on binlerce liralık borcun altına giren yüz binlerce genç beklediği iyi haberi alamadığı gibi Erdoğan’ın ‘bedavacı’ ithamıyla karşılaştı.

Erdoğan, öğrencilere burs yerine kredi almalarını önermiş ve kredi borçlarının silinmesine kapıları kapatmıştı: “Gençlerimizde şöyle bir anlayış var. Gerçeği söylemem lazım. İlla burs… Niye burs? Bursun geri ödemesi yok. Be evladım, kredi aldığın zaman faizsiz iş bulmadan da değil, iş bulduktan sonra çok basit taksitlerle ödüyorsun. Bu seni bedavacılığa da alıştırmıyor. Bu milletin gençlerine bu yakışır.”

7.5 milyonu aşkın üniversite öğrencisinin bulunduğu Türkiye’de eğitim politikalarının sık sık değişmesi mağduriyet yaratıyor. Öte yandan öğrenciler Erdoğan’ın sözlerinin bundan sonra burs başvurularının kabul edilmesini zorlaştıracağının farkında.

Öğrenciler anlatıyor: Hiç bedavacılık görmedik

Kredi yükünün altındaki öğrencilerden 24 yaşındaki Elif, “Borçlarımı nasıl ödeyeceğimi bilmiyorum. Ailemin durumunun daha iyi olmasını beklemek dışında bir çare göremiyorum”diyor.

İstanbul’a altı yıl önce üniversite okumak için gelen Elif, mühendis olarak iş arasa da, gündelik ihtiyaçlarını karşılayabilmek için geçici işlerde ve hizmet sektöründe çalışıyor.

“Şu anda devlete 22 bin TL borcum var. Hayata bu kadar borçlu şekilde başlamak adil değil. 18 yaşındaki bir insana ‘Ben sana ayda 250 lira vereceğim, sen bana sonra zamanla ödersin’ diyorlar. 18 yaşındayken çok mantıklı geliyor, ailene yük olmak istemiyorsun. Oysa eğitimim için bana destek olan bir devleti, borç veren bir devlete tercih ederdim”

Yetkililerden ve siyasilerden bu konuda işittikleri sözleri incitici bulan Elif, “Biz hiç bedavacılık görmedik. Benim etrafımdaki kimse bedavacı değildi. Türkiye’de bedavacı insanlar var fakat onlar da kredi almak zorunda kalmıyor” diyor.

Kredi borcunu ödeyemeyen öğrenci sayısı artıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 5 Kasım tarihinde TBMM’deki soru önergesine verdiği yanıta göre, Ağustos 2017’de 239 bin 97 olan kredi borcunu ödeyemeyen öğrenci sayısı, Eylül 2018’de 279 bin 897’ye çıktı. Bu da bir yılda 40 bin 800, yani yüzde 17 artışa karşılık geliyor.

Borçluluk sorununun ne kadar ciddi sonuçlar ortaya çıkarabileceğinin bir göstergesi de birçok öğrencinin borçlarını ödeyemediği için icralık olması.

İcralık olan öğrenciler var

20 yaşındaki Utku Can, borçlarını ödeyemediği için hayatında ilk kez geçen sene icralık olmuş. Erdoğan’ın açıklamalarını şöyle yorumluyor: “Yanlış buluyorum. Bize hayrına para vermiyor ki. Verdiği paranın iki katını geri alıyor. Ben icralık olmuştum, yeni kurtuldum.”

Utku şöyle devam ediyor: “Mezun olduktan iki sene sonra ödeyeceğimizi söylüyorlar. Ayda 400-500 TL ödememiz gerekiyor. O yüzden bu kredinin geri dönüşü çok kötü olacak. Okul biter bitmez iyi bir maaşla çalışabileceğimi de düşünmüyorum.”

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum