Eğitimde işte böyle iflas ettik!

fatih-projesi-aa_16_9_1574254839-880x495.jpg

Kovid-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitime geçiş yapıldı. Ancak üniversiteler kendi kaderine bırakıldı. Evine dönen 7 milyon öğrencinin uzaktan eğitim ile dönemi sonlandırması istendi. Yeterli altyapıya sahip olmayan öğrencilere ise, yardımcı olmak yerine kayıt dondurma opsiyonu açıldı. Bunun sonucunda üniversite öğrencisi büyük bir belirsizlik içinde bırakıldı.

Eğitim alanında yaşanan bu aksaklıklara eleştiride bulunan Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, bugün yayımlanan yazısında AKP’nin eğitimde teknolojik altyapıyı geliştirmeye yönelik başlattığı ve fiyasko ile sonuçlanan FATİH projesini kaleme aldı.

Proje kapsamında Eğitimde Bilişim Ağı başlığı altında 10 milyon öğrenciye tablet dağıtılmasının taahhüt edildiğini ve başarısız olan bu projeye 3 milyar TL harcandığını belirten Balbay, “Keşke FATİH başarılı olsaydı, şimdi uzaktan eğitim tıkır tıkır işlerdi” dedi.

“Oysa bugün AKP iktidarının yedinci Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kabul ettiği ve açıkladığı verilere göre, öğrencilerin yüzde 20’si internete hiç ulaşamıyor, yüzde 5’i televizyon olmayan evde yaşıyor. Yüzde 5 bile 900 bin öğrenci eder” diyen Balbay, “Sınavları turizme, projeleri ihaleye, kitapları siyasete endeksli eğitimde sistem olmadığı için her şey ailelerin verdiği önem kadar ilerliyor!” diyerek yazısını sonlandırdı.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum