Çince Köprüsü Okan Üniversitesi’nde Kuruldu

.jpg

Okan Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen 16. Üniversiteliler Çince Köprüsü Yarışması’nda birinci olan Okan Üniversitesi öğrencisi Ayşe İlayda Dikbasan, Türkiye’yi temsilen Çin’de düzenlenecek olan Çince Köprüsü Yarışması Finali’ne katılmaya hak kazandı.

Çin Türkiye Büyükelçiliği öncülüğünde, Okan Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü ve Okan Üniversitesi Çince Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı ev sahipliği ile düzenlenen 16. Üniversiteliler Çin Köprüsü Yarışması’nın Türkiye ayağı, 6 Mayıs 2017’de Okan Üniversitesi’nin Tuzla Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Yazılı-sözlü mülakattan oluşan ve 10 üniversiteden toplamda 42 öğrencinin yarıştığı yarışmada birinciliği Okan Üniversitesi öğrencisi Ayşe İlayda Dikbasan, ikinciliği Erciyes Üniversitesi’nden Zeki Karaaslan, üçüncülüğü Okan Üniversitesi’nden Ece Güveni ve İpek Ersoy ile Erciyes Üniversitesi’nden Osman Sandıkçı kazandı.

Birinci olan Ayşe İlayda Dikbasan, Türkiye’yi temsilen Çin’de düzenlenecek olan Çince Köprüsü Yarışması Finali’ne katılmaya hak kazandı. Birinci olan Ayşe İlayda Dikbasan, Türkiye’yi temsilen Çin’de düzenlenecek olan Çince Köprüsü Yarışması Finali’ne katılmaya hak kazandı.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang yarışmanın açılışında yaptığı konuşmada “Bu yarışmada bulunmaktan ötürü çok mutluyum. Her ikisi de hem önemli hem de ekonomik ilişkiler kurmak için çok önemli. Bu yarışma, 2 ülke arasında ilişki bağını güçlendirmekte büyük rol oynuyor. Çin-Türkiye ilişkileri zirvede. Şu anda Türkiye, Çin’in ikinci ticaret ortağı. İlişkilerin daha da gelişmesi için daha çok Çin bilen elemana ihtiyaç var. 2 ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan liderliğinde yeni çalışmaların başlayacağını ümit ediyorum. Biz de destek vereceğiz “dedi.

Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan “Türkiye’de ilk kez Çince Mütercim-Tercümanlık Bölümü’nü biz açtık. İki ülke arasında ilişkinin güçlenmesi için dil çok önemli. Çince Mütercim Tercümanlık Bölümümüz ve Konfüçyüs Enstitümüz ile Türkiye ve Çin arasındaki eğitim, kültür ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı sağlıyoruz. Bizim öğrencilerimiz Çin’e gidiyor, biz’den Çin’den öğrenci bekliyoruz. Çin Büyükelçimiz de bu projeyi destekliyor” diye konuştu.       Çin Uluslararası Radyosu

 

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum