Bütçeden üniversitelere 3,3 milyar lira Ar-Ge payı

page_90a-yakin-universite-ve-47-sehirde-arge-merkezi-yok_957949528.jpg

Geçen sene merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge çalışmalarına yapılan harcamalardan en yüksek payı 3,3 milyar lirayla üniversite fonlarından finanse edilen “genel bilgi gelişimi faaliyetleri” aldı.

Türkiye’de geçen yıl merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge çalışmalarına harcanan miktardan en yüksek payı 3,3 milyar lirayla üniversite fonlarından finanse edilen “genel bilgi gelişimi faaliyetleri” alırken, yeryüzünün keşfine yönelik Ar-Ge faaliyetleri için 166 milyon lira, uzayın keşfine yönelik çalışmalar için de 26,7 milyon lira harcandı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yapılan derlemeye göre, 2016 yılında merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge faaliyetlerine yapılan harcama bir önceki seneye göre yüzde 21,6 artarak 7,5 milyar liraya çıktı. Bu sene ise söz konusu faaliyetler için yaklaşık 8,2 milyar lira ayrıldı.

Ar-Ge faaliyetlerine yapılan harcamalar sosyoekonomik hedeflere göre incelendiğinde, en fazla kaynağın üniversite fonlarından finanse edilen genel bilgi gelişimi faaliyetlerine ayrıldığı görüldü. Üniversitelerin Ar-Ge çalışmaları için geçen yıl merkezi yönetim bütçesinden 3,3 milyar lira harcandı. Bu sene söz konusu çalışmalar için ayrılan kaynak miktarı ise 2,9 milyar lirayı geçti.

Üniversiteleri, savunma alanındaki Ar-Ge harcamaları takip ederken, bu faaliyetlere bütçeden 1,2 milyar lira harcandı. Bu yıl için ise savunma alanında yürütülecek Ar-Ge faaliyetlerine ayrılan rakam 1,7 milyar lira oldu.

Geçen yılki Ar-Ge harcamalarında savunmayı 662 milyon lirayla endüstriyel üretim ve teknoloji izlerken, bu yıl söz konusu Ar-Ge faaliyetleri için bütçeye 807 milyon liralık ödenek konuldu.

Kaynak: AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum