21. Yüzyılın bilim insanları yetişiyor

21-yuzyilin-bilim-insanlari-yetisiyor_e84de87.jpg

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve STEM Merkezi iş birliği ile Şanlıurfa Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde açılan Robotik Kodlama Atölyesi, çocuk ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Son yıllarda hızla gelişen teknoloji çocukların dünyasına da girmeye başladı. Teknoloji çağında yetişen çocukların, akıllı telefonlara, tabletlere, bilgisayarlara ve robotlara olan yatkınlıkları arttı. Bundan hareketle Milli Eğitim Bakanlığı, okuma, yazma, problem çözme gibi eğitimin hedeflediği temel becerilere, kodlamayı de ekledi. Şanlıurfa’nın en büyük alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyan AVM, sosyal ve kültürel etkinliklerin yanı sıra eğitime destek vermeye devam ediyor. AVM’nin ortak kullanım alanında kurulan Robotik Kodlama Atölyesi’nde, çocuklar, problem çözme, eleştirel ve sorgulayıcı düşünme, iletişim becerileri, grupla takım olarak çalışma, kendi ürününü tasarlama ve üretme gibi 21. yüzyıl becerileri ile desteklenen aktivitelere katılıyor. Her seferinde farklı yaş gruplarındaki çocukları ağırlayan robotik kodlama atölyesinin bu kez misafirleri anaokulu öğrencileri oldu. Kendi yaşlarına uygun bir etkinlikle karşılanan öğrenciler, renkli karlar yaptı, gerçekliği arttırılmış boyama uygulamalarıyla eğlenceli dakikalar geçirdi.

Özel kağıtlara hazırlanmış boyama figürlerini hayal dünyalarına göre renklendiren minikler daha sonra eğitimcilerle birlikte boyama kağıtlarının fotoğrafını çekerekyaptıkları eserleri dijital ortama taşıdılar. AVM’nin ev sahipliği yaptığı atölyede miniklere zihinlerinde canlandırma, hayal etme, akıl yürütme, risk alma gibi faktörler ile analitik düşünme becerisi kazandırılmak hedefleniyor.

Robotik eğitimine katılan çocuklar farklı bakış açısı kazanırken, ilgi ve yeteneklerini de gösterme imkanı buluyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum