Yüz binden fazla memuru topun ağzına koydular…

headline.jpg

2,4 milyonu geçen memur-bürokrat sayısıyla hantallığından şikayet edilen Rusya’nın yönetim yapısında yeni reform gündemde. Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, uzun süredir planlanan kamu reformunun ocak ayından itibaren başlayacağını açıkladı. Reform kapsamında federal bakanlıklarda ve bölgesel yönetim organlarında çalışan kamu personeli sayısının azaltılması öngörülüyor.

Bakanlıklarda ve yerel yönetimlerde çalışan personel sayısının yüzde 5 ile 10 arasında değişen oranlarda azaltılması planlanıyor. 1 Ocak 2021 günü startı verilecek reform, 1 Nisan 2021 tarihinde sona erecek.

KATLANARAK ARTTI

Türkrus sitesinin aktardığına göre, Mihail Mişustin, personel sayısını azaltmak suretiyle yürütme gücünün çalışmasını daha verimli hale getirmeyi planladıklarını söyledi. Başbakan, kamuda yüzde 18 oranında açık pozisyon olduğunu ve işten çıkarmaların büyük oranda bu pozisyonları tasfiye ederek gerçekleştirileceğini de sözlerine ekledi.

Rusya’da federal ya da bölgesel yönetimlerden maaş alan devlet memuru sayısı 2,4 milyon. Bu, ekonomik olarak aktif nüfusun yüzde 3,3’ü.

Medyaya göre, 1985’de SSCB’de 2 milyon toplam bürokrat-memur çalışıyordu. Nüfus 276 milyondu. 10 bin kişiye 72,28 memur düşüyordu. AIF dergisine göre şu an Rusya’da 10 bin kişiye 163 bürokrat düşüyor. Nüfus 146 milyona inmesime rağmen, bürokrat sayısının son yıllarda katlanarak arttığı görülüyor.

Geçtiğimiz yıl Rus basınına yansıyan haberlere göre, hükümet 200 bine yakın kamu personelinin işine son vermeyi planlıyordu. Ancak koronavirüs pandemisinin patlak vermesi sonucu bu planlar bir süreliğine rafa kaldırılmıştı.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum