Yabancı yatırımcı Suudi borsasından çekiliyor

resized_ddec7-be1f9a78https_2f2fcdn.jpg

Kaşıkçı’nın kayıp olduğunun ortaya çıktığı 2 Ekim tarihinden bu yana Suudi Borsası Tadawul yüzde 4 düştü. Pazar günü ise endeks bir nebze toparlanacak önceki günkü yüzde 3.5’lük düşüşün ardından yüzde 0.2 artış kaydetti.

Suudi Arabistan’da, yabancı yatırımcının 18 Ekim’de biten haftada 1.07 milyar dolar (4 milyar riyal) hisse sattığı ortaya çıktı.

Yabancılar 5 milyar riyal değerinde hisse satarken alım miktarı ise 991.3 milyon riyal oldu. Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümünün ardından Suudi Arabistan’a yönelik iddialar sonrasında satışların gelmesi ise dikkat çekti.

Arqaam Capital analisti Jaap Meijer, yaptığı açıklamada “Piyasa, Suudi Arabistan ve ABD arasındaki özünde farklı ilişkileri fiyatlamaya başladı.” dedi ve diğer körfez ülkelerinden gelen yatırımcının da satışa yöneldiğini vurguladı.

Menkul kıymetler piyasalarındaki veriler arasında bir başka dikkat çekici nokta ise bireysel yerel yatırımcının da 3.4 milyar riyal değerinde hisse satışı yapması. Öte yandan Suudi kurumları alım eğiliminde ve 7.8 milyar riyallik hisse topladı.

Suudi Arabistan’ın dış borç baskısı ise artan tahvil faizleriyle birlikte yükseliyor. Ülkenin kredi risk primi (CDS) haziran ayından bu yana ilk kez 100 baz puana yükseldi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum