Anket doldur para kazan!
Aksoy Araştırma

Xinjiang’da Yoksulluğu Önlemeye Yönelik İstihdam Seferberliği

b083fe96faac186306fa01.jpg

2017’den bu yana, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde 100’den fazla özel sektör şirketi, 4.600’den fazla köylüye istihdam sağladı. Köylüler esas olarak, Xinjiang’ın güneyindeki dört yoksul bölge olan Hotan, Aksu, Kaşgar ve Kızılsu’dan geliyorlar. Xinjiang Sanayi ve Ticaret Federasyonu’na göre, çoğu köylüye hizmet ve imalat sektörlerinde istihdam sağlandı.

Çin devleti, 2020 yılına kadar tüm ülkede mutlak yoksulluğu ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bu istihdam hamlesi de, ülke özel sektörünün ulusal düzeyde yoksulluğu azaltma kampanyasına katkıda bulunma çabalarının bir parçası konumunda bulunuyor.

Bu istihdam seferberliğine katılan firmalardan biri olan Haid Group,  yerel sakinlere daha fazla iş fırsatı sunmak amacıyla Hotan’da bir yerel hayvancılık firması kurmak için 1.2 milyar yuan (190 milyon ABD doları) yatırım yaptı. Haid Group’un Genel Müdürü Zheng Chamei “Yeni şirket yerel halktan 5.700 kişiden yararlandı. Bunların yüzde 80’inden fazlası daha önce yoksul olarak kayıt altına alınmıştı” dedi.

Bölgesel hükümete göre, Xinjiang yönetimi, bölgenin en yoksul kesimlerindeki 41 bin yoksul insanın bu yılın ilk çeyreğinde iş bulmasına yardım etti.

Yazıyı paylaşın:
Top
big data blogu