Trump petrol aramaları için sondaj yasağını uzattı

2263969_620x349.jpg
ABD Başkanı Donald Trump Florida ve Güney Doğu kıyılarına yakın bölgelerde denizde gerçekleştirilecek petrol arama faaliyetlerini 10 yıllığına yasakladığını duyurdu. Böyle bir yasak kararının alınmasının arkasındaki neden olarak, çetin bir seçim rekabeti olan ve muhakkak kazanılması gereken bölgelerdeki seçmenlerin desteğini almak gösteriliyor.

Trump, Florida’dan Güney Carolina’ya kadar olan Atlantik sularını hariç bırakırken, Florida Körfez Sahilindeki petrol aramaları için kiralama ve sondaj faaliyetlerini durduracak moratoryumun süresini uzatmak için bir bildiri imzaladı.

Florida, Jupiter’de yaptığı konuşmada Trump, “Bu sizin güzel körfezinizi ve güzel okyanusunuzu uzun bir süre koruyacak” dedi ve diğer çevre başarılarından da bahsederek, ülkenin “kristal” kadar temiz bir havası ve suyu olduğunu söyledi. Trump aynı zamanda her sene yaşanan ve “kızıl medcezir” olarak adlandırılan alg bolluğunu engellemek için ne kadar uğraştıklarını da vurguladı.

‘Electoral College’ olarak bilinen seçim kurulunda 29 seçmeni olan Florida, başkanlık yarışında dengeleri değiştirebilecek önemli bir seçim bölgesi. Anketlere göre ise Trump’ın iklim değişikliğine ve çevreye etkilerine karşı olan şüpheci tutumu Florida’da pek popüler değil.

Buna karşı bir açıklama yapan Demokratların Başkan adayı Joe Biden paylaştığı bir tweet ile “Sadece bir ay önce Donald Trump Florida’daki petrol ve gaz arama faaliyetlerine izin vermeyi planlıyordu. Şimdi seçime 56 gün kala fikrinin değiştiğini söylüyor. İnanılmaz! Benim buna karşı duruşumun ne olduğunu tahmin edebilirsiniz: Denizdeki sondaj faaliyetlerine karşıyım” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum